אתר ההנצחה לחללי הנח"ל וחיל החינוך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אתר ההנצחה לחללי הנח"ל וחיל החינוך
קיר יזכור באנדרטה

אתר ההנצחה לחללי הנח"ל וחיל החינוך ממוקם סמוך לפרדס חנה ומונצחים בו 1,039 חללי מסלול הנח"ל, חטיבת הנח"ל וחיל החינוך והנוער.

היסטוריה

האתר הוקם על ידי "העמותה להנצחת חללי הנח"ל" שקמה על ידי קבוצה של הורים שכולים שהציבו להם למטרה להחליף את חדר ההנצחה הקטן שהיה במחנה 80 - בסיס הטירונות של הנח"ל דאז. הרעיון להקמת האנדרטה עלה כבר בשנת 1982 עם הקמת חטיבת הנח"ל כחטיבת חי"ר רגילה, אולם האתר נבנה רק ב-1995. העיר פרדס חנה נבחרה בשל קרבתה למחנה 80.

את האתר תכננו האדריכלים חנן הברון ומיכאל קראוס. הוא נבנה בצורת סמל החטיבה, המגל והחרב. המגדל שבמרכז האתר מזכיר בצורתו מגדל מים וכך מזכיר את תרומת הנח"ל להתיישבות בארץ.

באתר קיימים בנוסף לאנדרטה גם אולם הרצאות, אמפיתיאטרון וחורשה. מסביב לאתר פזורים כלים חקלאיים וכלי נשק, כסמל לעיסוק הנח"ל בעבודה, בחקלאות ובצבא. בחורשה שמסביב לאתר מתועדות יחידות הנח"ל השונות וקיים בה פארק עם מתקני שדאות לצורך פעילויות לבני נוער הבאים למקום. בנוסף מתוכנן מוזיאון חדש שיספר את סיפור הנח"ל מהקמת המדינה ועד ימינו.

במהלך הקיץ, תנועות נוער רבות, הכוללות את תנועת הנוער המכבי הצעיר, תנועת הנוער האיחוד החקלאי והנוער העובד והלומד, מגיעות לאנדרטה לטובת הקמת מחנה קיץ.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו אתר ההנצחה לחללי הנח"ל וחיל החינוך בוויקישיתוף.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0