אחמד ג'יבריל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אחמד ג'יבריל
מדינה פלסטיני

אחמד ג'יברילערבית:أحمد جبريل) (נולד ב-1938) הוא טרוריסט פלסטיני, המנהיג והמייסד של ארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית". זהו ארגון חילוני הדוחה כל אפשרות לשלום עם ישראל, ושמאז היווסדו ב־1968, ביצע התקפות רבות כנגד מטרות ישראליות ובינלאומיות.

בנו של ג'יבריל, ג'יהאד אחמד ג'יבריל, אשר אמור היה לרשת את אביו בהנהגת הארגון, נהרג בפיצוץ מכונית תופת בביירות ב־20 במאי 2002.

ראשית חייו

ג'יבריל נולד ב־1938 ביאזור (במקום שבו שוכנת בימינו אזור). משפחתו עקרה לסוריה, שם למד ושירת בצבא סוריה. הוא יסד את "החזית לשחרור פלסטין" ב־1959, ויחד עם ג'ורג' חבש הקים את החזית העממית לשחרור פלסטין ב־1967, ארגון בעל אידאולוגיה מרקסיסטית שהתנגד לתנועת הפת"ח הלאומנית של יאסר ערפאת.

הפילוג מהחזית העממית

ג'יבריל התפלג מהחזית העממית בשל מתיחות בין חבש והממשל הסורי. ג'יבריל נותר נאמן לסורים ומפקדת ארגונו נותרה בדמשק.

מבחינה אידאולוגית לא היה הבדל גדול בין ארגונו לבין "ארגוני סירוב" אחרים, אך הוא דגל מאז ומעולם במאבק טרור אלים כדרך היחידה לשחרור הפלסטיני, וביצע פעולות טרור רבות כ"ליל הגלשונים".

היחסים עם האסלאם הקיצוני

גי'בריל היה גם בין ראשוני הפלסטינים שנהנו מתמיכת איראן, החזבאללה והג'יהאד האיסלאמי. בהיותו מוסלמי, שלא כחבש הנוצרי, עלה בידו לשלב את האידאולוגיה שלו ביתר קלות עם האסלאם הקיצוני. עם עליית כוחו של החמאס הפסיק להיות ארגונו של ג'יבריל בבחינת איום ממשי.

ראו גם

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0