אווז מקורנן כנף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אווז מקורנן כנף
Spur-winged Goose RWD4.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה עופות
סדרה אווזאים
משפחה ברווזיים
תת-משפחה Plectropterinae
סוג אווז מקורנן כנף
מין אווז מקורנן כנף
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Plectropterus gambensis

אווז מקורנן כנף (שם מדעי: Plectropterus gambensis) הוא מין עוף מים ממשפחת הברווזיים החי בביצות באפריקה שמדרום לסהרה. מין זה שייך לקבוצה קדומה של ברווזים בתת-משפחה ייחודית (Plectropterinae) וכן הוא מין יחידי בסוגו.

אווז זה הוא מין המקורב לאווזאים (Anserinae) מצד אחד ולברווזי הצדפות (Tadorninae) מצד שני אולם שונה משניהם. אורכו הממוצע 75–115 ס"מ ומשקלו 6.8-4 ק"ג ולעיתים נדירות עד 10 ק"ג, כשהזכרים גדולים יותר מהנקבות. מוטת הכנפיים מגיעה ל-150–200 ס"מ ולמעשה הם הגדולים מבין ברווזי אפריקה ושוקלים יותר מכל אווז אחר בטבע כמעט.

הם בעלי פלג גוף עליון שחור עם פנים לבנות ומקור ורוד וארוך. הרגליים גבוהות וארוכות בצבע ורוד עדין. לתת-המין P. g. gambensis ישנה בטן לבנה והוא קטן יותר מתת-המין הניגרי (P. g. niger). הזכרים שונים מהנקבות גם בגודלם וגם בגידול העור הורוד שעל פרצוף הזכר. על הכנפיים הגדולות יש להם זיז עצם קטן המשמש להרתעת יריבים, דבר שאיננו קיים אצל כמעט שום עוף למעט ההואצין.

באופן חריג ביותר לעופות, רקמות האווזים מכילים רעלים שונים, כתוצאה מתזונתם על חיפושיות ארסיות ממשפחת Meloidae. אכילה של בשר האווז עלולה להסתיים במוות.

אקולוגיה

הברווז חי ברחבי הביצות של אפריקה וחי גם בערבות, אגמים רדודים, דלתות, אגמים מלוחים ונהרות. הם מינים חברתיים המתקהלים בלהקה של עד 50 פרטים. הם ניזונים בעיקר מרעה עשב או מגומא, גרגירים או פירות אך גם יצודו חרקים שונים כולל ארסיים וכן דגים קטנים.

האווזים הופכים לאגרסיביים בעונת הרבייה וזכרים תוקפים זכרים אחרים בכנפיהם הגדולות. הם מקננים בדרך כלל בין צמחייה ליד המים, אך גם בחורי עצים, חללים בסלע, תילי טרמיטים, מאורת שנבובים או קני עופות אחרים כמו פטישן או האורגים החברתיים, אך גובה הקן לא יעלה על 3–4 מטרים מהקרקע. אווזים אלה מטילים 6–15 ביצים.

ישנם 2 תת-מינים לאווז:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

אווז מקורנן כנף בעמידה על רגל אחת
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0