ICQ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


ICQ
Icq new 1024.png
מפתח מיראביליס, AOL
גרסה אחרונה 10.0 10242ב־18 בינואר 2016
מערכת הפעלה חלונות, OS X, טלפונים ניידים
סוג רישיון Freeware
קטגוריה מסרים מידיים
icq.com

ICQ (קרי: איי. סי. קיו.) היא תוכנת מסרים מידיים שפותחה על ידי חברת מיראביליס הישראלית. הגרסה הראשונה של התוכנה הופצה החל מנובמבר 1996 והייתה לתוכנה הראשונה שסיפקה שירות של מסרים מידיים באינטרנט. הגיית האותיות של שם התוכנה נשמעת כ-"I Seek You" ("אני מחפש אותך"). ב-8 ביוני 1998 נרכשה חברת מיראביליס על ידי חברת America Online. באפריל 2010 נמכרה התוכנה לחברת DST‏ (Digital Sky Technologies) הרוסית תמורת 187.5 מיליון דולר.

היסטוריה

לוגו ICQ המקורי

חברת מיראביליס נוסדה ביוני 1996, על ידי ארבעה ישראלים: יאיר גולדפינגר, ספי ויגיסר, אמנון אמיר ואריק ורדי, בנו של איש העסקים יוסי ורדי. הארבעה הבינו שישנם אנשים רבים המחוברים לרשת האינטרנט וגולשים באמצעות מערכת הפעלה שאינה UNIX, וכי לא קיימת תוכנה שתאפשר חיבור מיידי ביניהם. מה שהיה חסר זו הטכנולוגיה לאיתור ולקישור בין אנשים במערכת ההפעלה "חלונות" של מיקרוסופט.

הטכנולוגיה שפיתחה ICQ נתנה תנופה מחודשת לתחום המסרים המידיים, וזכתה להצלחה, כשהיא מופצת לשימוש בחינם. הצלחתה הביאה את חברת AOL לרכוש את מיראביליס ב-8 ביוני 1998, תמורת 407 מיליון דולר. עד אותם ימים, היה זה הסכום הגבוה ביותר אי פעם שבו נמכרה חברת היי-טק ישראלית.

ICQ נוהלה על ידי אריאל ירניצקי ואבי שכטר עד שנת 2003. בשנים אלה הובילה ICQ את שוק המסרים המיידיים העולמי כשהיא מציגה חידושים טכנולוגיים ומוצריים שאומצו על ידי חלק גדול מהמתחרים בתחום.[דרוש מקור]

בשנת 2003 התחלפה הנהלת החברה. תחת הנהגת המנכ"ל החדש, אורי גילים (שגם ניהל את חטיבת המסרים המיידיים ב-AOL החל משנת 2007), חזרה החברה לגידול במשתמשים ובפרמטרים הפיננסיים ועברה לרווחיות גבוהה.[דרוש מקור]

נכון ל-2009 מנהל את ICQ אליאב משה.

ב-12 ביוני 2012 החליטה הנהלת Mail.Ru הרוסית לסגור את מרכז הפיתוח של ICQ בישראל.

בחודש מרץ 2016 פרסמה ICQ את קוד המקור בפלטפורמת github

אפשרויות

  • תוכנת ICQ כוללת שליחת מסרים מיידיים, שאפשרית גם כאשר המשתמש אינו מחובר, שיחות הכוללות מספר משתמשים בו זמנית, שליחת SMS חינם מהשירות לטלפונים ניידים, אפשרות להעברת קבצים בין המשתמשים, כרטיסי ברכה (e-cards),משחקים המאפשרים למספר משתמשים לשחק יחדיו ואפשרויות חיפוש למשתמש.
  • בגרסת ICQ6.5 מוצעת פלטפורמת תקשורת אחת המאפשרת למשתמש מגוון תצורות תקשורת: העברת מסרים מידיים, שליחת הודעות SMS וביצוע שיחות קוליות ושיחות וידאו.
  • פסקול התוכנה חודש על ידי הצמד המוזיקלי אינפקטד משרום. תכונות נוספות ב-ICQ 7.2 כוללות Quick IM, כלומר אפשרות לשלוח מסר מידי מבלי לפתוח חלון שיחה, שירות "עקוב אחרי" ישירות לטלפון הנייד, שירות מולטי-צ'אט ותמיכת זלנגו [1], שפת האיורים שפותחה בישראל.

מוצרים נוספים

ICQ מספקת מוצרים ושירותים נוספים בהם:

  1. ICQ TV - מגזין וידאו מקוון לבני נוער. המגזין משדר תכנים 24 שעות ביממה.
  2. ICQ Game Center - פלטפורמת משחקים המאפשרת למשתמש לשחק מול משתמשים נוספים.
  3. ICQ2Go - עבור משתמשים המעוניינים להשתמש ב-ICQ במחשב בו התוכנה אינה מותקנת, או שקיים בו פייר-וול (חומת אש), נפתח שירות ICQ2Go, המשתמש בדפדפן (פורט 80) להתקשרות.
  4. Mobile IM - עבור המשתמשים המעוניינים להשתמש ב-ICQ בטלפונים חכמים (סמארטפון), נפתח שירות IM להורדה לסלולר הכולל אפליקציית ICQ לאייפון, גרסת בטא ל-Windows Mobile ויכלול גרסאות נוספות בעתיד.
  5. ICQ on WAP - למשתמשי ICQ המעוניינים להתחבר דרך הטלפון הנייד פותח שירות ICQ on WAP המאפשר להתחבר לחשבון מהדפדפן בטלפון הנייד.

UIN - מספר המנוי

מספר ה-UIN הוטבע על ידי חברת מיראביליס, כשמו של מספר המשתמש הנקרא באנגלית Universal Internet Number, או Unified Identification Number. כל משתמש מקבל UIN עם הירשמו. בניגוד לתוכנות מסרים מידיים אחרות, ב-ICQ האינפורמציה היחידה הקבועה למשתמש היא מספר ה-UIN שלו, אף על פי שניתן לחפש משתמשים אחרים על ידי כתובת המייל שעדכנו או על ידי על פרט אחר שעודכן על ידם במידע הציבורי שלהם. בנוסף יכול המשתמש לשנות את כל המידע על עצמו מבלי שייאלץ להירשם מחדש כיון ששינה את פרטיו.

כתגובה לגניבות של מספרי UIN, או מכירה של מספרי UIN אטרקטיביים במיוחד, החלה חברת ICQ (משנת 1999 ואילך) לאחסן כתובות מייל הקשורות למספר UIN מסוים [2]. בצורה זו, אפשר לעיתים להחזיר מספרים שנגנבו אל בעליהם החוקיים.

חלופות

לICQ קיימות מספר תוכנות חלופיות חופשיות, בהן:

  • Pidgin - תוכנה המשלבת רשימות מתוכנות שונות, ביניהן: MSN Messenger, AOL Messenger, IRC ו־ICQ.
  • מירנדה IM - תוכנה המשלבת רשימות גם מתוכנות אחרות כגון: ICQ, MSN Messenger, AOL Messenger, IRC וכדומה. תוכנה עם תוספות רבות המאפשרים להתאים את התוכנה לפי צורכי המשתמש.

קישורים חיצוניים