תסמונת גייאן-בארה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
"תסמונת גייאן-בארה"
קובץ:Spirodoc FVC.jpg
מכשיר ספירומטר נייד אשר ניתן להשתמש בו כדי לצפות סיבוכי נשימה אצל הלוקים בגליאן-בארה
שם בלועזית GBS) Guillain-Barré syndrome)
תחום נוירולוגיה
שכיחות 2 לכל 100.000 אנשים בשנה
ביטוי קליני חולשה, נימול בגפיים ושיתוק במעלה הגוף
אבחון מהלך התסמינים ושלילת אפשרויות אחרות, ניקור מותני ואלקטרומיוגרפיה EMG
טיפול פלזמפרזה (אנ') או IVIG וטיפול פליאטיבי
סיבוכים כ-5% מהחולים עלולים למות בעקבות סיבוכים
פרוגנוזה מספר שבועות עד שלוש שנים להחלמה מלאה

תסמונת גיליאן-בארהלעז-Guillain-Barré syndrome או בשמה המקוצר (GBS), בעברית תסמונת דלקת רב-עצבית עולה חריפה), היא מחלה אוטואימונית הפוגעת במעטפת העצב, מיאלין, ומתפתחת בדרך כלל עקב זיהום המוביל לתגובה של מערכת החיסון כנגד אנטיגן זר שחודר לרקמות העצב דרך מנגנון של חיקוי מולקולרי. מחלה זו פוגעת במערכת העצבים ההיקפית.

המחלה יכולה להופיע בכל גיל ומופיעה בדרך-כלל אחרי מחלה עם תסמיני חום או שילשולים כתגובה לנגיף או חיידק. אין נתונים לגבי תסמונת גיליאן ברה בישראל, בארצות הברית יש נתוני עבר על כחמישה אחוזים מן החולים במחלה שמתים ממנה, וזו כתוצאה מחוסר זיהוי התסמינים וסיבוכי נשימה.

המחלה תועדה לראשונה בשנת 1916 על ידי הנוירולוגים הצרפתיים ג'ורג' גיליאן (אנ') וז'אן אלכסנדר בארה (אנ').

תסמינים ואבחון

הנזק הנגרם למעטפת העצב בעקבות המחלה

תסמיני המחלה מתחילים בחולשה, תחושות נימול, עקצוצים, שריפה וכאבים בגפיים (ידיים ורגליים), התחושות שהחלו בכפות הרגליים והידיים מתקדמות במעלה הגוף, זה עלול לקרות בפתאומיות תוך דקות או בהדרגה תוך ימים ספורים. שרירי הגוף נהיים חלשים עד כדי שיתוק, אשר מביא למצב שהרגליים והידיים אינן נשמעות להוראת המוח. השיתוק עלול לטפס לשרירי הנשימה והפנים. תהליך זה הוא השלב הקריטי והמסוכן של המחלה, נמשך לרוב בין 14 ל-20 ימים וחלק מהחולים נזקקים להנשמה מלאכותית ולהשגחה צמודה בטיפול נמרץ נשימתי.

במקרים קשים יש עליה בלחץ דם ושינויים בקצב הלב.

למחלה אין בדיקות ספציפיות, והאבחנה נעשית על סמך מהלך התסמינים ושלילת אפשרויות אחרות. זאת, בעזרת ניקור מותני לבדיקת נוזל המוח והשידרה ואלקטרומיוגרפיה (EMG).

הטיפול

המחלה מחייבת אשפוז מיידי מאחר שההידרדרות עלולה להיות פתאומית. החולים מאושפזים בדרך כלל במחלקה הנוירולוגית. אם השיתוק מגיע לאזורי הנשימה החולים מועברים לטיפול נמרץ, לתמיכה נשימתית. דם החולה עובר פלזמפרזה (אנ') (Plasmapheresis) לסינון מרכיבי מערכת החיסון הגורמים למחלה. טיפול נוסף הוא מתן עירוי של IVIG.

יתר הטיפול הוא טיפול תומך למניעת סיבוכים (פצעי לחץ, קונטרקטורות) ותמיכה בנשימה, הזנה בזונדה ופיזיותרפיה למניעת התקצרות והתקשות השרירים. ההחלמה היא ספונטנית ומתפרשת על פני חודשים רבים. רוב החולים מבריאים לחלוטין תוך שנתיים עד שלוש שנים.

10% מהחולים חווים מדי פעם שיתוקים חוזרים או כאבים כרוניים. במקרים אלה ניתנים קורטיקוסטרואידים ותרופות המדכאות את המערכת החיסונית.

לקריאה נוספת

  • ר. ברקוב, מ.ה. בירס, א.ג. פלטשר (2002) מרק - המדריך הרפואי השלם. כנרת זמורה ביתן.הד ארצי.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0