שותפות חיפה בוסטון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל שותפות חיפה בוסטון

שותפות חיפה בוסטוןאנגלית: Haifa Boston Connection) היא הזרוע הישראלית לפעילותו הפילנתרופית של ארגון ה-CJP, הפועל למען הקהילה היהודית בבוסטון ובחיפה וקהילות יהודיות ברחבי העולם. השותפות עושה ופועלת במגוון רחב של תחומים ותוכניות לחיזוק הקשר בין התפוצות לישראל בכלל ולעיר חיפה בפרט, לקידום יזמות צעירה ולחיזוק אוכלוסיות חלשות. בראש הזרוע הישראלית עומדת המנכל"ית, הגב' ורד ישראלי.

היסטוריה

שותפות חיפה בוסטון הוקמה ב-1989, בעת גל העלייה הגדול מברית המועצות. השותפות הייתה הראשונה ליצור את מודל הקשר בין קהילה מישראל לקהילה יהודית בצפון אמריקה. המודל ששוכפל על ידי הסוכנות היהודית יצר מהפכה בתחום קשרי ישראל והתפוצות והעמקה בקשרי הקהילות ביהדות ארצות הברית וישראל. במרוצת השנים השותפות סייעה וקידמה מגוון רחב של תוכניות ופרויקטים למען תושבי חיפה וישראל[1]

נושאי הליבה

שותפות חיפה בוסטון ממקדת את פעילותה בשלושה נושאי ליבה מרכזיים אותם היא יוזמת ומפתחת, תוך שהיא מחוללת שינויים היוצרים שינוי ברמה העירונית והארצית: זהות יהודית - חיזוק הזהות היהודית והקשר עם יהדות התפוצות. קידום הנושא בסדר היום הקהילתי והעירוני את החשיבות שביצירת דיאלוג וקשר בין העם היהודי בתפוצות לבין ישראל, תוך עידוד התחדשותו של חינוך יהודי על בסיס הערכים המשותפים לשתי הקהילות. תחום זה מקדם תוכניות קשר המתבססות על לימוד משותף, מפגשים אישיים וקיום שיח משמעותי הנוגע בזהות יהודית, עמיות יהודית וביצירת שייכות ומחויבות לעם היהודי ולישראל.

קובץ:מועמדים לגיוס לצה"ל במסגרת תוכנית 'נתיבים'.jpg
קבוצת הכנה לגיוס לצה"ל, במסגרת תוכנית "נתיבים"

תיקון עולם - פיתוח מודלים ופרויקטים לקידום אוכלוסיות חלשות. מתוך רצון לחולל שינוי רחב היקף, עוסקת השותפות ביזום תוכניות כוללות ורב מערכתיות הנותנות מענה למספר תחומים: קליטת העלייה האתיופית[2], חיזוק המגזר השלישי, פיתוח מודלים לטיפול, הדרכה והקניית ידע וכלים להורים לילדים בגיל הרך כפעילות מונעת לתופעה הכאובה של ילדים ונוער בסיכון.

הדור הצעיר - על מנת להבטיח את המשך קיומה של הקהילה, השותפות משקיעה משאבים רבים בהעצמת הדור הצעיר ורתימתו ליצירת שינוי ובניית פעילות שתבטיח את עתיד הקהילה בחיפה ובבוסטון. פעילותה של השותפות בנושא זה מתמקדת בתחומי יזמות ותעסוקה, פיתוח רוח ההתנדבות, חיזוק הקשר ובניית הגשר בין הקהילה החיפאית לקהילה היהודית בבוסטון.

פרויקטים בולטים

הורים במרכז

פרויקט פורץ דרך בנושא חינוך, כשמטרתו תמיכה, סיוע ומתן מענה לצורכי הורים לילדים בגיל הרך בדגש על אוכלוסיות בסיכון. הפרויקט מפעיל מודל רב ממדי שפותח בישראל על ידי צוות מומחים מתחומי החינוך לגיל הרך וההורות. המודל שם את ההורים במרכז ומעניק להם סל של פתרונות להדרכת הורות, חינוך לגיל הרך ופתרון בעיות הוליסטי, תוך שימת הדגש דווקא על ההורים והדרכתם[3].

הפיילוט מנוסה בהצלחה בחיפה משנת 2012, וכולל גם שורה ארוכה של מבדקים ומחקרים שנעשים תוך כדי ומוכיחים את חשיבותו. לאחרונה אומצה התוכנית על ידי השירות הפסיכולוגי של מדינת ישראל בשבע ערים נוספות מלבד חיפה.

יזמים בג'ינס

תוכנית מיוחדת פרי יוזמתה של השותפות. מטרת הפרויקט היא עידוד הקמת עסקים ויזמויות צעירים באזור חיפה, תוך מתן דגש על ליווי והדרכה להצלחה עסקית תוך הפעלת תוכניות שונות, בהן תוכנית 'המנטורים', בה בעלי עסקים ידועים באזור[4], מלווים ומייעצים ליזמים בראשית דרכם.

פרויקט שילובים

פרויקט ייחודי המשלב תחת קורת גג אחת את סל הפתרונות המלא לשילוב בני הקהילה האתיופית בקליטתם בארץ. התוכנית מתמקדת ב-5 תחומים ובהם חינוך, רגישות רב תרבותית, בריאות, העצמת הקהילה והמשפחה ותעסוקה. במסגרת הפרויקט מופעלים מספר רב של פרויקטים המופנים לקהלי יעד שונים בקהילה- צעירים, תלמידי תיכון, מלשב"ים, לימוד והענקת מקצוע למבוגרים ועוד.[5]

משלחת התקווה

תוכנית לחיזוק הקשר של ישראל עם יהדות התפוצות, במסגרתה נשלחים מדי שנה כ-20 קצינות וקצינים למסע בן 10 ימים בבוסטון, במהלך תקופת יום הזיכרון לשואה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. השליחים מעבירים את מסעם במתן הרצאות ובהשתתפות פעילה בהסברה, חיזוק הקשר עם יהודי התפוצות והשתתפות בתהלוכות במדים[6].

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ציונות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0