רחוב בן-יהודה (תל אביב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלט רחוב.svg
רח' בן יהודה
Ben YehudaSt.
Rehov Ben Yehuda.jpg
רחוב בן יהודה
מדינה ישראל
עיר תל אביב-יפו
רובע 3, 5
שכונה מרכז העיר, הצפון הישן
קרוי על שם אליעזר בן יהודה, מחיה השפה העברית

רחוב בן יהודה הוא רחוב ראשי בעיר תל אביב הקרוי על שם אליעזר בן יהודה, מחיה השפה העברית.

הרחוב הוא ציר תחבורה ראשי בכיוון צפון-דרום (צפונה בלבד למכוניות פרטיות) המקביל לים ונמצא בין הרחובות דיזנגוף ממזרח והירקון ממערב. הרחוב מתחיל בכיכר מוגרבי, בו שכן בעבר קולנוע מוגרבי והסתיים בעבר באצטדיון המכביה אך כיום מתמזג עם רחוב דיזנגוף בחלקו הצפוני. הרחוב פוגש בכיכר מוגרבי את רחוב אלנבי הנשבר בנקודה זו מערבה לכיוון הים ובכך, חלקו הדרומי של הרחוב ממשיך באופן טבעי את הרציפות העירונית שמתחילה באלנבי וממשיך אותה צפונה במקביל לים.

היסטוריה

יחד עם רחוב אלנבי וכהמשכו, הפך רחוב בן יהודה עם סלילתו לאחד הרחובות המרכזיים של העיר, הן כציר תחבורה והן כרחוב מסחרי הומה. מצעדי צה"ל שהתקיימו בתל אביב בראשית שנותיה של מדינת ישראל התחילו ברחוב אלנבי והמשיכו דרך בן יהודה עד לאצטדיון המכביה.

הרחוב נסלל בשלבים מסוף שנות ה-20 כחלק מתוכנית גדס לפיתוח צפון תל אביב. אדמות הרצועה הקרובה לחוף היו זולות יחסית, נרכשו מבעליהם הערביים ויושבו במהרה על ידי עולים יהודים. הקלות של יישוב שטחים אלו האיצה את התפתחות הרחוב, יחד עם מקבילו רחוב דיזנגוף, ולאורכו נבנו בתי מגורים רבים יחד עם מוסדות ציבור וחנויות לכל אורך הרחוב.

הרחוב התפתח במיוחד בשנות ה-30 וה-40 וזכה לשגשוג רב בזכות עולים יהודים רבים מגרמניה שהתיישבו סביבו. עולים אלה הקימו לעצמם ברחוב בית כנסת, גלריה לאמנות ואפילו גימנסיה מיוחדת עד כדי כך שהרחוב זכה באותם ימים לכינוי "בן יהודה שטראסה" ("שטראסה" - Straße - פירושו רחוב בגרמנית).

עיריית תל אביב הציבה שלוש לוחיות זיכרון ברחוב בן יהודה:

  • מול הבית בבן יהודה 145 - שם הופעלה בשנת 1940 תחנת שידור רדיו מחתרתית של ארגון ההגנה - "קול ישראל".
  • בן יהודה 195 - סמינר לוינסקי לשעבר שהיה מקום לאימוני ההגנה ולסליק.
  • בן יהודה 98 - תחנת קשר ומעבדת קשר של האצ"ל.

ב-1958 נפתח ברחוב בן יהודה 79-77 הסופרמרקט הראשון בישראל בבניין שתוכנן על ידי נחום זולוטוב. הסופרמרקט זה הוא הסניף הראשון של רשת שופרסל.

כיום היטשטש אופיו המקורי של הרחוב כרחוב מגורים, בין השאר משום שהוא מהווה עורק תחבורה מרכזי בעיר והתנועה הכבדה פוגעת באיכות החיים בו. קרבתו של האזור לחוף הים ולבתי המלון הגדולים שעל הטיילת, מביאה לריכוז גדול של בתי עסק המשרתים את תנועת התיירים בעיר, בעיקר בחלקו הדרומי - בין השאר יש בו אכסניות זולות, משרדי נסיעות ומשרדים של חברות תעופה, וכן מסעדות וחנויות מזכרות הפונות לקהל התיירים. ברחוב פעלו במשך שנים רבות גם בתי קולנוע רבים שאינם פעילים עוד כיום.

לאורך הרחוב מספר גדול במיוחד של בניינים בסגנון הבינלאומי אשר זכו בשנים האחרונות לשיפוץ והתחדשות.

ברחוב בן יהודה פעלו ופועלים כמה בתי כנסת, בהם: "איחוד שיבת ציון (בן יהודה 86), בית הכנסת המרכזי לצפון תל אביב (126), בית הכנסת "רמה" ובית הכנסת "אוהל ישראל" (159).

אתרים חשובים לאורך הרחוב

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0