סקפה פלו

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סקפה פלו, מבט מן האוויר
ספל תה של הצי הבריטי שנמשה בסקפה פלו
ספל תה של הצי הגרמני שנמשה בסקפה פלו
מרכז המבקרים של סקפה פלו באי הוי

סקפה פלו (Scapa Flow) הוא אגן מים [דרושה הבהרה] באיי אורקני, סקוטלנד, הנתחם על ידי איי מיינלנד, גראמסיי, בוריי, דרום רונלדסיי והוי. אוניות ויקינגיות עגנו בסקפה פלו לפני 1000 שנים ויותר. עיקר פרסומו בא לו על שום היותו הבסיס הימי הראשי הבריטי במלחמת העולם הראשונה ובמלחמת העולם השנייה. הבסיס נסגר ב-1956.

מלחמת העולם הראשונה

בסיס הצי המלכותי הבריטי, שנטל חלק בקרב יוטלנד היה בסקפה פלו. הבסיס הותקף פעמיים על ידי צוללות גרמניות, אך שתי ההתקפות נכשלו והצוללות U-18 ו-U-116 הוטבעו.

בעקבות כניעת גרמניה בסוף מלחמת העולם הראשונה, הועברו למשמורת בגאטר סאונד שבסקפה פלו 74 מאוניות צי הים הפתוח של הצי הגרמני, ממתינות לתוצאות השיחות בורסאי שם יוחלט על עתידן. ב-21 ביוני 1919, לאחר שעיקר הצי הבריטי יצא את המעגן לצורך אימונים, הורה סגן אדמירל לודוויג פון רויטר, המפקד הגרמני הבכיר בסקפה פלו, להציף ולהטביע את האוניות כדי למנוע את נפילתן לידיים בריטיות. חמישים ואחת אוניות טבעו. תשעה אנשים מתו במהלך הניסיונות להציל את האוניות מטיבוע, והם היו החללים האחרונים במלחמת העולם הראשונה.

מלחמת העולם השנייה

בתחילת מלחמת העולם השנייה, ב-14 באוקטובר 1939, הצליחה הצוללת הגרמנית U-47 בפיקודו של גונתר פריאן לחדור לתוך המעגן בסקפה פלו ולהטביע את אוניית המערכה אה"מ רויאל אוק. הטורפדו שירה פריאן פער חור בקוטר 9 מטרים בדופן האונייה הבריטית והיא שקעה למצולות בתוך דקות ספורות. מבין 1400 אנשי צוותה קיפחו 833 את חייהם. טרופת האונייה היא כיום קבר צבאי מוגן. לאחר ההתקפה פקד וינסטון צ'רצ'יל לבנות מספר סוללות לחסימת המבואות המזרחיים של סקפה פלו; סוללות אלה נבנו על ידי שבויי מלחמה איטלקים, שהוחזקו באיי אורקני. "מחסומי צ'רצ'יל" אלה משמשים כיום כדרכי גישה מבריטניה אל האיים בוריי ודרום רונלדסיי, למרות שהם חוסמים את התעבורה הימית.

שלושה ימים לאחר התקפת הצוללת פשטו ארבעה מפציצי יונקרס של הלופטוואפה על סקפה פלו באחת מההפצצות הראשונות מן האוויר על בריטניה במלחמה. בהתקפה ניזוקה קשה אוניית המערכה הקשישה אה"מ "איירון דיוק" (1912), ששימשה כבסיס צף, אך אחד המפציצים הופל על ידי סוללת תותחים נגד-מטוסים באי הוי.

מרכז המבקרים

מרכז המבקרים נמצא באי הוי, והוא ממוקם בתחנת התדלוק לאוניות ובמכל אחסנת דלק שהוסב לתפקידו החדש. התצוגות כוללות מיצג תלת-ממדי של מראה האי והאוניות קודם שהוטבעו. ניתן להגיע לאי במעבורת המקומית, המפליגה פעמים אחדות ביום. במרכז שירותי הסעדה למטיילים.

צלילה ספורטיבית

צי האוניות הגרמניות הטבועות נעשה מקום נופש פופולרי של צוללים. על הצוללים לקבל אישור מוקדם משלטונות הנמל, וניתן להשיגו בחנויות ובמרכזי הצלילה. רוב האוניות הטרופות שקועות בעומקים שבין 35 ל-50 מטרים. הצוללים אינם רשאים להיכנס לתוך הטרופות או למשות חפצים מתוכן או מסביבתן.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0