כלי שאבה

מתוך המכלול
(הופנה מהדף משאבה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כלי שאיבה בגלגל חבל דלי

כלי שאיבה הם כלים המשמשים לשאיבה של מים או כל נוזלים אחרים ממקום למקום לרוב ממקום נמוך למקום גבוהה.

שער הבחינה

כלי שאיבה בברז ועלי

סוגי כלי שאיבה

ה' נתן מחכמתו לבשר ודם לעשות כל שאיבה ולשאוב בהם מים או נוזלים אחרים, בכל הדורות הדליים היו עיקרם של כלי השאיבה ושאיבה אף היתה נקראת דלייה, והשאיבה היתה נעשית על ידי כוחו של האדם או של בעלי חיים ולפעמים בנהרות וכדומה אף על ידי הכח של זרימת המים. ובדורות האחרונים נתן ה' מחכמתו לבשר ודם לחדש ולעשות כלי שאיבה (משאבות) חדשים, באופן שכלי השאיבה בכח עצמם שואבים את המים ללא כח האדם או בעלי החיים.

כלי השאיבה נחלקים לשלש חלוקות עיקריות על פי עיקרון פעולתן: כלי שאיבה על כח אחר חיצוני המעורב בהם, כלי שאיבה על ידי הכח החיוני של תנועה, וכלי שאיבה על ידי שינוי הנפח.

כלי שאיבה על יד כח חיצוני המעורב בהם

כלי שאיבה מסוג אינם יכולים לשאוב בכחות עצמם והשאיבה בהם נעשית על ידי כח אחר אחר המעורב בהם לרוב כוחו של האדם או של בעלי חיים ולפעמים בנהרות וכדומה אף על ידי הכח של זרימת המים.

כלי שאיבה בכח הבורח מהמרכז


כלי שאיבה על ידי בכח החיוני של תנועה

כלי שאיבה מסוג זה מעניקות לנוזלים כח החיוני של תנועה ועל ידי כך גורמות לזרימתו.

כלי שאיבה כעין סליל

כלי שאיבה על ידי שינוי נפח

בכלי שאיבה אלה מושגת פעולת השאיבה על ידי הקטנה והגדלה של מדת הנפח של חלל השאיבה. הכלי שאיבה דוחקת את הנוזל ועל ידי כך גורמת לזרימתו.


אנטיליה

Чигирь-анимация.gif

אַנְטִילְיָה היא מערכת לשאיבת מים מבאר, באמצעות מסילות עולות ויורדות מעומק הבאר, אשר צמודים להן כלי קיבול למים. כאשר הכלי מגיע למעלה המסילה, הוא מתהפך, והמים נשפכים לתעלה בנויה. ממנה הם זורמים לבריכה, המשמשת מקור מים להשקיה לשדות.


העולם הזה דומה לגלגל אנטלייה. דמתמלי מתרוקן, מתרוקן מתמלי.

(ספר אור זרוע ח"א - הלכות מקוואות סימן שלו)


כלי שאיבה בכח הבורח מהמרכז

כלי שאיבה בכח הבורח מהמרכז

בכלי שאיבה בכח הבורח מהמרכז עושים שימוש במערכת המסתובבת על צירה וגורמת להגברת הלחץ וזרימה של הנוזלים הנשאבים. כלי שאיבה בכח הבורח מהמרכז משמשות להזרמת נוזלים דרך צינורות. הנוזל נכנס אל המערכת המסתובבת קרוב לציר הסיבוב, ומואץ כלפי הקוטר החיצוני באופן מעגלי לאורך צלעות המאיץ אל בית כלי השאיבה בצורה המזכיר צורת בית שבלול, ומשם לצינור היציאה.


כלי שאיבה בקידוח מי תהום

כלי שאיבה בקידוח מי תהום הוא כלי שאיבה רב עוצמה המיועדת לסילוק מי תהום באתרי חפירות, לשאיבת מי תהום למערכות השקיה ולשאיבת מים ממקואות ובארות לאספקת מי שתיה.


כלי שאיבה על ידי העלי

כלי שאיבה על ידי העלי

כלי שאיבה על ידי העלי שייך לחלוקת כלי שאיבה שינוי-נפח. חלקיה היסודיים של כלי שאיבה על ידי העלי הם: העלי, המכתש ומחסום על פתח הינקה ועל פתח הדחיפה. מעשה השאיבה בכלי שאיבה מסוג זה נעשה על ידי הקטנה והגדלה של חלל השאיבה (נפח המכתש) באמצעיות כניסה ויציאה של העלי. תנועת העלי למעלה גורמת להגדלת חלל השאיבה מתחתיה, ועקב כך לירידת מדת הדחק במכתש מתחת מידת הדחק ברקיע התחתון, כתוצאה מהפרש דחקים זה נפתח המחסום של פתח היניקה והנוזלים נינקים לתוך המכתש. עם תנועת העלי מטה מיד קטן נפח חלל השאיבה, הנוזלים הנדחקים על ידי הבוכנה סוגר את מחסום של פתח היניקה, פותח את המחסום של פתח הדחיפה ודוחף החוצה מן המכתש.

עיין עוד

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0