בית הסוהר עופר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מחנה עופר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הסוהר עופר

בית הסוהר עופר (בעבר כלא עופר) הוא מתקן כליאה המשתייך למחוז מרכז של השב"ס. הכלא מיועד לכ-1,500 אסירים בטחוניים פלסטינים ברמת סיווג ביטחונית גבוהה. בית הסוהר ממוקם בסמוך לירושלים, מצפון לכביש 443 ומדרום לרמאללה, ליד צומת גבעת זאב.

בית הסוהר עופר הוא הכלא היחיד שמנהלת מדינת ישראל בתחומי יהודה ושומרון והוא מחזיק רק חלק קטן מתושבי יהודה ושומרון הכלואים בידי ישראל.

בית הסוהר עומד על מקומו של בסיס ירדני לשעבר, שלאחר מלחמת ששת הימים הפך לבסיס של צה"ל ונקרא "מחנה עופר", על-שם סא"ל צבי עופר בעל עיטור הגבורה בפשיטה על נוקייב.

במהלך האינתיפאדה הראשונה הוקם בצמוד למחנה הצבאי בית מעצר שכונה על ידי הפלסטינים כלא ביתוניא[1].

בית המעצר הוסב לכלא צבאי לאסירים ועצירים בטחוניים לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה, בראשית המאה ה-21. במהלך מבצע חומת מגן נקלטו במתקן המעצר אלפי אסירים והמתקן הורחב במהירות לצורך קליטתם[2].

בינואר 2003 ברחו מבית הסוהר שני אסירים בטחוניים לאחר שחתכו את גדר המתחם. השניים לא נתפסו. ב-12 במאי 2003 ברחו ארבעה אסירים בטחוניים נוספים, דרך מנהרה שחפרו מתחת לחומות הבטון המקיפות את הכלא. אחד מהם נתפס, והאחרים נמלטו לכיוון רמאללה. ארגון הג'יהאד האיסלאמי הודיע שהאסירים שנמלטו הגיעו ל"מקום מבטחים"[3].

ב-3 באוקטובר 2006 עבר מידי צה"ל לרשות שב"ס. בסוף שנת 2007 שהו בכלא כ-900 אסירים[4] ובמרץ 2010 שהו בכלא עופר 691 כלואים[5].

הכניסה לכלא עופר

האסירים בכלא שוכנו לפחות עד סוף שנת 2008 באוהלים צבאיים.[6] מסביב לכל קבוצת אוהלים ששיכנה מחלקה של אסירים היו שלוש גדרות תיל אשר מנעו את תנועת האסירים מחוץ למתחם המחלקה. בכל אוהל היו בממוצע כ-20 עצירים[7]. במהלך שנת 2009 יצא מכרז להקמת 4 אגפים של ביתני אשקוביות ואלו החליפו את האוהלים[8]. נוספו אגפים חדשים במהלך שנת 2010 שנבנו באופן חדיש, כמו כן נבנתה חומה חדשה מסביב לבית הסוהר עם גזרות כלבים ומגדלי שמירה, מצב זה שיפר באופן משמעותי את רמת הביטחון בבית הסוהר.

מחנה עופר

במחנה עופר מוצב כיום גדוד איסוף קרבי ומפקדת גדוד ניצן, הגדול ביותר בצה"ל, בסיס של השב"כ, מג"ב, מרחב הבינוי 562 אשר שייכת לפיקוד מרכז ופלוגת קישור וגיוס. כמו כן ממוקמת במחנה "קריית המשפט עופר", הכוללת את בית המשפט הצבאי יהודה, בית משפט של ביקורת שיפוטית על מעצרים מנהליים, ועדות עררים ובית משפט צבאי לערעורים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0