יעקב קשמכר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

הרב יעקב קשמכר (י"ד בסיוון תש"א, 9 ביוני 1941 - כ"ה בתמוז תשע"א, 27 ביולי 2011) היה אמן, צייר וצלם צרפתי-ישראלי חרדי, איש צפת.

ביוגרפיה

נולד בליון שבצרפת להוריו ר' צבי פיבל ויהודית חסידי פרצ'ווא (ביאלא) שהתרחקו מהמסורת היהודית שהגרו מפולין לצרפת קודם השואה. בגיל 15 נשלח יחד עם קבוצת בני נוער יהודים מצרפת לקיבוץ של השומר הצעיר בישראל. הקבוצה שהתה בקיבוץ תקופה קצרה ושבה לצרפת. בשנות ה-60 החל קשמכר לעסוק בצילום ובציור. במשך תקופה נדד במספר מדינות בדרום אמריקה. בשנת 1965 הציג בניו יורק את תערוכת הצילום הראשונה שלו.

בתחילת שנות ה-70 עלה קשמכר לישראל. הוא התקרב ליהדות ולמד בישיבת התפוצות שם הכיר גם את הרב שלמה קרליבך, ולאחר מכן חזר בתשובה וסחף אחריו גם את הוריו. כעבור זמן עזב את ירושלים והתיישב בצפת. הוא הקים גלריה לאמנות בסמטת הגלריות בעיר העתיקה. עם השנים הפכה הגלריה למוקד של מבקרים ותיירים מישראל ומחו"ל. סגנונו האמנותי עבר הסבה והתאמה לאורח החיים החדש. בעבודתו הוא שילב טכניקות יצירה שונות של צילום אמנותי, גרפיקה ממוחשבת וציור מודרני עם מוטיבים יהודיים ומיסטיים מן הקבלה. יצירותיו הוצגו בתערוכות רבות לציור ולצילום בישראל ובחו"ל. בין השאר הציג מיצירותיו ב"מקלט" לאמנים דתיים שהקימו איקא ישראלי ומרדכי ארנון בירושלים.

קשמכר התקרב לחסידות צאנז, ושימש הנהג של האדמו"ר מקלויזנבורג יקותיאל יהודה הלברשטאם וגם הגבאי של בית הכנסת של חסידי צאנז בצפת שחלק ממנו הוא תרם. ביתו שימש כאכסניה והכנסת אורחים ובעיקר רבנים ואדמורים כמו צאנז, ביאלא, לעלוב, נדבורנה ותולדות אהרן היו נוהגים להתארח אצלו. כמו כן היה קשור גם ל הרב גדליהו אהרן קעניג וסייע רבות לקהילתו נחל נובע צפת. לאחר מחלה נפטר ונקבר בחלקת הרבנים בבית הקברות בצפת.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0