יזכרם

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יזכרם
יזכרם.PNG
פעילות הפעלת קו שיעורים בנושא השואה
מדינה ישראל
טלפון - 072-2706000

072-2704010

יזכרם הוא ארגון חרדי המפעיל מערכת הרצאות וסיפורים טלפונית - לתיעוד עקידת העם היהודי. הארגון מפוקח על ידי מו"ץ ומאושר על ידי הרב שמואל אליעזר שטרן, כל התכנים שנכנסים לקו מסוננים על ידי מבקרים שמוחקים לעיתים הרצאות שלמות או חלקן. בקו קיים סיפור מרכזי על השתלשלות המלחמה, וסיפורים רבים נוספים המתחדשים מדי שבוע. קו הטלפון מתחלק לשלושה חלקים הקו הרגיל, קו למתחילים וקו למנויים.

הקמת הקו

הקו הוקם בשנת ה'תשע"ג מתוך ההכרה שבציבור החרדי לא נחשפים מספיק לסיפור השואה, זאת משום שישנה הסתייגות מדרך הציבור החילוני להנצחת הקדושים על ידי עמידה בצפירה וכדו', מה שיצר מצב שהחרדיים התרחקו מכל הנצחה לזכר השואה. לטענת משה גולדשמיט (אחד ממנהלי הקו) אף על פי שאנו מזדעזעים ממכחישי שואה לפעמים אנו 'משכיחי שואה', כאשר אברכים בגילאי 20 עד 40 שלא ראו הורים ניצולי שואה, כמעט ולא יודעים מהי השואה. לצורך כך הוקם קו יזכרם כדי שהחרדי הצעיר יוכל לשמוע באופן זמין את מאורעות השואה. לאחר מספר שנים התברר שהדבר היה נצרך מאד.

הקו קם בתחילה עם מספר ראיונות של ניצולי שואה שהוקלטו והוסרטו על ידי צוות יזכרם, מספר הטלפון עבר מפה לאוזן, ותוך שבוע קו הטלפון קרס. בתחילה עסקו הצוות בנושאים מסויימים למשל יום כיפור וכדומה וסופרו סיפורים מלאי הוד על גבורה יהודית בשואה. עם התרחבות קהל המאזינים (שמגיע היום לכמה אלפים) החל הרב ישראל גולדווסר למסור שיעורים מסודרים במדור שנקרא 'השתלשלות המלחמה' אשר מתארים את כל התקופה מראשית התיישבות היהודים באירופה ועד לסוף המלחמה.

מהות הקו

מאזינים

מאזיני הקו מגוונים עד מאד, גברים ונשים ואף בנות סמינרים שעוסקות בנושא, המאזינים הם בעיקר מקרב הציבור החרדי אך ישנם גם דתיים לאומיים ואפילו ניצולי שואה חילוניים וילדיהם שמאזינים לקו.

מימון

הקו אינו ממומן על ידי שום גוף ממשלתי, לכן כאשר נוצר צורך דחוף בכסף יזמו המנהלים שתי דרכים למימון הפרוייקט. האחת - קו למנויים, במקביל לקו שפתוח לציבור בחינם הוקם קו נוסף ובו תכנים נוספים והוא מיועד לאנשים שרוצים לתמוך במיזם הזה, עלות הכניסה לקו המנויים היא 20 ש"ח בחודש. הדרך השנייה - קורס כיצד לדבר לשכנע ולרתק, הרב ישראל גולדווסר ערך סדרת הרצאות ללמד את שיטת ההרצאות שלו למעוניינים בכך, נכון לחודש אדר ב' ה'תשע"ט התקיימו כבר 9 קורסים ומהם יצאו כאלף בוגרים, חלקם משמשים כמרצים בכלל הציבור וחלקם מרצים אף ב'יזכרם' (כדוגמת הרב ישראל ווייס ועמוס חדד).

סלוגנים

הארגון משתמש בכמה סלוגנים להפצת הרעיון וביניהם:

חובת הזכירה

גדולי ישראל בדור שאחרי השואה התבטאו במספר מקומות על החובה לזכור את מעשי גרמניה הנאצית כדלהלן:

  • הרב וואזנר כתב קינה על בית ישראל ועל משפחתו ובתוכה כתב "השמר לך פן תשכח מעש עמלק".
  • הנתיבות שלום מסלונים כתב ספר ההרוגה עליך על שואת עם ישראל והריגת בני משפחתו ובתוך הדברים כתב "לדאבון לב הולך ומשתכח משנה לשנה, את אשר עשה לנו העמלק של דורנו, ואם אמנם השכחה היא מטבע העולם, אך לגבי אסון כה איום ונורא אשר כמוהו לא נהייתה מיום בריאת העולם תהליך השכחה הוא מדי מהיר, ועד ששצומח דור חדש אשר אינו יודע כלל מה שהתחולל שם ואיזה יהודים היו בדור ההוא".
וכתב עוד "על ידי 'זכור אשר עשה לך עמלק' מקשר יהודי את עצמו לכלל ישראל ובאמצעות הזכרון יונקת נשמתו יניקה דקדושה מכללות ישראל".

בקו יזכרם ניתן לשמוע עוד על כך במדור חובת הזכירה. וכן הרצאה מפי האדמו"ר מסלונים.

מרצי הארגון ומדורים

מרצים
מדורים

מסע יזכרם

ראו גם

קישורים חיצוניים