י"א ניסן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בתאריך זה מציינים חסידי חב"ד והעולם היהודי את יום הולדתו של רבי מנחם מנדל שניאורסון הרבי מלובביץ'.

יום ההולדת

הרבי נולד ביום שישי י"א בניסן תרס"ב בעיר ניקולייב שבאימפריה הרוסית (כיום באוקראינה) כבכור מבין שלושת בניהם של רבי לוי יצחק שניאורסון וחנה שניאורסון. אביו היה צאצא של "הצמח צדק", האדמו"ר השלישי בשושלת חב"ד (נין בנו בכורו רבי ברוך שלום שניאורסון, בן אחר בן), ועל שמו הוא נקרא. אמו הרבנית חנה הייתה בתו של רב העיר, הרב מאיר שלמה ינובסקי.

לפי המסופר - במכתב ששלח הרבי הרש"ב לאמו של הרבי, כתב כי יש לחבוש לתינוק כיפה כבר מעת לידתו.[דרוש מקור]

תאריך לידתו של הרבי לא היה ידוע בקרב החסידים, בשנת תש"ז כשיצאה אימו של הרבי מברית המועצות נסע הרבי מניו יורק לבקרה בפריז ואז נודע לחסידים מפי אימו כי תאריך לידתו בי"א ניסן, אכן בספר שכתב הרבי כמה שנים קודם לכן בתש"ד - היום יום - המכיל פתגמים חסידיים לכל תאריך במהלך השנה ומלוקט מתוך כתבי אדמו"ר הרי"צ, בתאריך י"א בניסן שיבץ הרבי פתגם חסידי המדבר אודות עבודת ה' הנדרשת ביום הולדת. בשנים שלאחר מכן לא הסכים הרבי להתוועד, אך השתתף לעיתים בהתוועדויות החסידים.[דרוש מקור]

מנהגי היום

לרגל יום הולדתו השישים בשנת תשכ"ב התוועד הרבי אולם לא המשיך בשנים שלאחר מכן, בשנת תשל"א לרגל הכנסו לשנת השבעים התוועד הרבי שוב, בהתוועדות זו אמר הרבי את המאמר המפורסם דיבור המתחיל "ביום עשתי עשר יום" שהוגה לאחר מכן בשנת תשמ"ט.[1] מאותה שנה ואילך התוועד הרבי מידי שנה עד לשנת תשמ"ה.[2] במשך השנים נהג הרבי לכתוב את המכתב כללי לרגל חג הפסח ביום זה, לרוב היה הרבי מתייחס ומזכיר בהתוועדויות את פרק התהילים החדש של אותה השנה.

מידי שנה אחד מזקני החסידים ובשנים מאוחרות יותר היה זה רבי שניאור זלמן גוראריה שנהג לברך את הרבי בציבור בשמם של כלל חסידי חב"ד ברחבי העולם לרגל יום ההולדת. במשך השנים נהגו החסידים להלחין ולחבר שירים לרגל היום על פסוקי התהילים שבפרק החדש של הרבי, ולאחר מכן הושרו בנוכחות הרבי בתפילות ובהתוועדויות, רבים משירי החב"ד המוכרים הם מהתוועדויות אלו.

המחזור הראשון של לימוד הרמב"ם היומי שנסדר על ידי החסידים,[3] נסדר באופן שיחל בחודש אייר תשמ"ד כך שסיומו בפעם הראשונה יהיה בי"א בניסן תשמ"ה. בשנת תשמ"ו ביום י"א ניסן החל הרבי לראשונה במנהגו לחלק 'דולרים לצדקה', ומאז המשיך במנהגו בכל יום ראשון.[4] בנוי יורק מתקיימת תהלוכה של עשרות "טנקי מצוות" ברחבי העיר בפעילות אינטנסיבית במבצעים.[5]

בשנים האחרונות מתקיימים אירועים ביום זה או בסמיכות אליו, מידי שנה מתקיים כינוס לילדים וילדות של ארגון "צבאות ה' בארץ הקודש", כמו כן מתקיים כינוס נוסף לכלל חסידי חב"ד בארץ שמאורגן על ידי ארגון "התאחדות החסידים". ועד תלמידי התמימים מקיים מידי שנה כינוסים והתוועדויות למשך כל היום - תחת השם "יום תמים" - בישיבת תומכי תמימים המרכזית בישראל.

הערות שוליים

  1. "ביום עשתי עשר" ספר המאמרים מלוקט החלק ג עמוד קכז, ועד הנחות בלה"ק.
  2. יש לציין כי בהתוועדות זו התייחס הרבי לכך שנהוג לחגוג יום הולדת של איש פרטי בציבור ושלילת הגאווה מכך(התוועדויות תשמ"ה חלק ג עמוד 1692).
  3. זלמן דובינסקי, "פרסום ראשון: הגהות הרבי על המורה שיעור לרמב"ם", חב"ד אינפו, כח ניסן התשע"ד (28.04.2014).
  4. קובץ "מידו המלאה" עמוד 10, ועד תלמידי התמימים, תשע"ג.
  5. "63 טנקים יכבשו את ברוקלין ומנהטן", שטורעם נט, יא ניסן תשע"ג.