הרב חיים שלום דייטש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חיים שלום דייטש)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב חיים שלום דייטש

הרב חיים שלום דייטש (נולד בכ"ג בתשרי תש"ה אוקטובר 1944) הוא משפיע חב"די, ראש "כולל אברכים צמח צדק" בעיר העתיקה, ר"מ בישיבת תורת אמת בירושלים ומשפיע של קהילת מעייני ישראל.

תולדותיו

הרב חיים שלום דייטש מוסר שיעור ישיבת תורת אמת

נולד בירושלים לרבי יוסף אליהו ומרים דייטש. למד בישיבת פוניבז'. בתקופה זו החל להתקרב לחסידות חב"ד, ונסע לשמוע את רבי שלמה חיים קסלמן, משפיע בישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד. בהמשך עבר ללמוד בישיבה זו.

נישא לאסתר לאה, בתו של רבי אשר זאב ורנר. לאחר חתונתו למד בכולל של מוסד הרב קוק בראשות הרב זלמן נחמיה גולדברג. שימש כר"מ בישיבת תומכי תמימים בקריית גת, ר"מ בישיבת קרלין לעלוב ועוד. עמד גם בראש מכון ללימודים לקראת סמיכה לרבנות שהקים. הוא ראש כולל בבית הכנסת צמח צדק בעיר העתיקה. במסגרת הכולל, ערך את הקובץ "יגדיל תורה" וקובצי "הערות וביאורים בשולחן ערוך אדמו"ר הזקן".

בהתוועדויות שהוא עורך הוא עוסק רבות בנפש וברגשות האדם. רבים מהבאים אליהן אינם משתייכים לחסידות חב"ד. עוסק גם בקירוב נוער חרדי נושר.

מדי שנה הוא עושה את חג השבועות במז'יבוז' בקברו של הבעל שם טוב, ובהאדיטש ביום השנה של רבי שניאור זלמן מלאדי ה"בעל התניא", כאשר בד"כ שוהה שם בשבת הסמוכה להילולא מלפניו או אחריו, ומוסר בה שיעורים והתוועדויות במשך כל השבת.

משפחתו

לרב דייטש עשרה ילדים. בנו הרב אשר הוא שליח חב"ד הראשי בפתח תקווה. בנו הרב שלמה הוא שליח חב"ד ורב העיר סמרה, רוסיה. גיסיו הם הרבנים: חיים ורנר (משפיע חסידי, מחסידי סלונים), צבי שרייבר (רב חסידי בויאן), ואברהם דב אוירבך (רבה של טבריה).

קישורים חיצוניים