רבי חיים יצחק הלוי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חיים יצחק הלוי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חיים יצחק הלוי
אין תמונה חופשית
לידה תר"פ
צנעא שבתימן
פטירה ב' בניסן ה'תשס"ה
ישראל
מקום פעילות תימן, ישראל
השתייכות ציונות דתית
תפקידים רבה של הרצליה
רבותיו אביו הרב יחיא יצחק הלוי, הרב חיים חובארה, הרב חיים כסאר, הרב סעיד עוזרי

הרב חיים יצחק הלוי (תר"פ - ב' בניסן תשס"ה) היה רבה של העיר הרצליה.

נולד בצנעא בירת תימן כבן הזקונים של הרב יחיא יצחק הלוי, שהיה רבה הראשי של תימן. למד מפי אביו, וכשנפטר אביו בהגיעו למצוות, עבר ללמוד אצל תלמידו של אביו, הרב חיים חובארה. המשיך את לימודיו אצל הרב חיים כסאר בישיבת בית אלשיך. כמו כן היה תלמידו של הרב סעיד עוזרי. כשהחל מבצע על כנפי נשרים נותר בתימן, כדי לסייע מבחינה מנהלית לארגון העלייה. רק לאחר שישה חודשים, כשנסתיימה העלייה לישראל יצא הוא מתימן לישראל.

בהגיעו לישראל פגש באחיו הרב שלום יצחק הלוי, אותו לא הכיר עד אז מפני שאחיו עלה לארץ ישראל טרם נולד, ובהמלצתו הלך ללמוד בישיבות ירושלים, ביניהן ישיבת מרכז הרב. בשנת תשכ"ב מונה לרב שכונה בהרצליה, וכעשר שנים לאחר מכן (תשל"ב, 1972) נבחר לרב העיר הספרדי. לאחר בחירתו הוגשה בקשה לצו על תנאי ולפסילת בחירתו, בשל מה שנראה למגישיו כאי־חוקיות בפעילותו של הגוף הבוחר,[1] שנדחתה על ידי בית המשפט העליון.[2] שימש בתפקיד זה עד מותו, במשך שלושים וארבע שנה, לצד הרב יצחק יחיאל יעקובוביץ כרבה האשכנזי של העיר.

נפטר בב' בניסן תשס"ה. היה נשוי למזל. לא הותיר אחריו בנים. על שמו תיכון לחיים אחי"ה בהרצליה,[3] והעמותה "ברכת חיים לתורה ולתעודה".

לקריאה נוספת

  • "הרה"ג חיים בכ"ר יחיא יצחק הלוי – רב העיר הרצליה", בתוך: הרב אבירן יצחק הלוי (עורך), איש ימיני: ספר הזיכרון למרן הגאון הרב יחיא יצחק הלוי זצוק"ל, כרך רביעי, בני ברק, תשע"ג, עמ' רג–רכח

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0