יהודא קרינסקי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חיים יהודא קרינסקי
לידה 3 בדצמבר 1933
ניו יורק
מדינה ארצות הברית
פעילות בולטת מזכירו האישי של רבי מנחם מנדל שניאורסון
ידוע בשל דובר ויו"ר המוסדות המרכזיים של חסידות חב"ד העולמית
בת זוג דבורה

חיים יהודא קרינסקי (מכונה: יודל, נולד בט"ו בכסלו תרצ"ד, 3 בדצמבר 1933) הוא הדובר הרשמי[1] ויו"ר המוסדות המרכזיים של חסידות חב"ד העולמית.

במשך שלושים ושש שנים שימש קרינסקי כדוברו וכאחד ממזכיריו האישיים של הרבי מחב"ד. הרבי מינה אותו למנהל המוסדות המרכזיים של תנועת חב"ד העולמית – מרכז לענייני חינוך, מחנה ישראל והוצאת הספרים קה"ת. הוא גם מזכיר אגודת חסידי חב"ד העולמית. במסגרת תפקידים אלו הוא ממונה על קשרי החוץ של חב"ד ופרסומיה בתקשורת.

ביוגרפיה

יהודא קרינסקי (משמאל) עם הרב יואל כהן. בעת ריאיון משותף ל-JEM

נולד לשמעיה ועטא קרינסקי בבוסטון, מסצ'וסטס. בתש"ז בגיל 12 החל ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית שבמרכז חב"ד העולמי בברוקלין שבניו יורק. בשנת 1956 (תשט"ז) היה אחד מהשליחים ששלח הרבי מחב"ד לישראל לעודד את תושבי כפר חב"ד לאחר הפיגוע בבית הספר למלאכה, בכ' אלול תשי"ז התחתן עם דבורה קזיניץ. בתחילת שנת תשי"ח (1957) התחיל לעבוד במזכירות הרבי, תחת ניהולו של יו"ר המוסדות והמזכירות הרב חיים מרדכי אייזיק חדקוב.

במקביל לתפקידיו, שימש כנהגו האישי של הרבי מחב"ד בנסיעותיו לקבר חותנו הריי"צ. הרבי היה שוהה במתחם הקבר לבדו, בעוד קרינסקי ממתין לו ברכב.

בשנת 1976 מונה למזכיר הראשי של אגודת חסידי חב"ד העולמית. בראשית שנות השמונים פעל להקמת ארגון JEM, המפיק את פרסומי המדיה של חב"ד.

בתחילת שנות השמונים הטיל עליו הרבי מחב"ד תפקידים הקשורים לפיקוח על עבודת שלוחי חב"ד וכן את ארגון כינוס השלוחים העולמי מדי שנה בשנה. ב'משפט הספרים' ייצג קרינסקי את הצד של אגודת חסידי חב"ד, והוצג שם כדוברו האישי של הרבי מחב"ד[דרוש מקור]. בצוואתו, מינה אותו הרבי מחב"ד כאיש ה'מרכז לענייני חינוך' לאחראי על עזבונו האישי.

בשנים 2008 ו־2009 נבחר קרינסקי למקום הרביעי בדירוג הרבנים המשפיעים בארצות הברית של העיתון ניוזוויק[2], ובשנים 2010 ו־2011 נבחר למקום הראשון[3].

לקרינסקי ששה ילדים. בנו הלל דוד הקים בשנת תש"מ את ארגון JEM, בנו לוי שליח חב"ד בניו המפשיר, חתנו יוסף ברוך פרידמן הוא המנהל של הוצאת ספרים קה"ת.

לקריאה נוספת

  • אליעזר זקליקובסקי, ראיון מקיף עם קרינסקי בעלון תחיינו, בהוצאת ועד תלמידי התמימים העולמי: חלק א, בלחודוהי, גיליון 5, תשע"ו, עמודים 14-40; חלק ב, בשליחותיה קא עבדינא, גיליון 6, תשע"ז, עמודים 22–66.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מייקל ספקטר The Oracle of Crown Heights ניו יורק טיימס, 15 מרץ, 1992
  2. 50 Influential Rabbis ניוזוויק, 30.4.2009
  3. The 50 Most Influential Rabbis in America המגזין ניוזוויק, 28.6.2010
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0