הרב משה אלחרר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
{{{#שווה:-|-||שגיאת לואה: wrong date.

הרב משה אלחרר
הרב משה אלחרר מעביר שיעור בביתו
לידה יולי 1964 שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.
ב' באב תשכ"ד
מקום פעילות שלומי
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק הלכה, מנהג יהודי מרוקו
תפקידים רב מועצה מקומית שלומי
רבותיו הרב שלום משאש
חיבוריו לכבודה של תורה, שירת הגאולה

הרב משה אלחרר (נולד בב' באב תשכ"ד יולי 1964) הוא רבה של המועצה המקומית שלומי, ראש בית המדרש שערי עוזיאל, מחבר ספרים, מעורכי כתבי הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל וחוקר מנהגי יהדות מרוקו. מתלמידיו הבולטים של הרב שלום משאש. בעבר היה רבם של המושבים כלנית, טפחות, וכפר חנניה.

ביוגרפיה

נולד במרוקו ועלה ארצה בגיל 5. למד בישיבה התיכונית כפר גנים, ולאחר מכן בישיבת קדומים במשך שש שנים. אחר כך למד שנתיים בישיבת מרכז הרב ומשם עבר לשנתיים נוספות לישיבת צוף דבש בעיר העתיקה שם למד אצל רבותיו, הרב שלום משאש והרב אליהו אברז'ל[1]. במהלך שנים אלו סיים את מבחני הרבנות וקיבל סמיכה לרבנות מהרב שלום משאש[2], מהרב מרדכי אליהו, מהרב אברהם אלקנה כהנא שפירא ומהרב עובדיה יוסף[3].

בשנת תש"נ-תשנ"ה שימש כרב של היישובים והמושבים כלנית, טפחות וכפר חנניה.

לאחר מכן עבר לצפת ושימש כרב צבאי בגזרת לבנון בדרגת סרן.

בשנת תשנ"ח התמנה לרבה של המועצה המקומית שלומי ומאז מכהן בתפקיד. קודמיו בתפקיד היו הרב שלום חזן והרב שמואל אליהו שנתמנה לרבה של העיר צפת מספר שנים קודם לכן.

במשך כחמש עשרה שנים למד אצל רבו הרב שלום משאש והיה מקורב אליו מאד עד לפטירתו בשנת תשס"ג. נחשב לאחד מהרבנים הממשיכים את דרכו כיום. היה מקורב מאד גם לרב דוד שלוש.

בנוסף ממשיך את שיטתו ודרכו ההלכתית של הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל, במסגרת זו ייסד ועומד בראש בית המדרש שערי עוזיאל וחוקר את כתביו והגותו.

מכהן כחבר הוועד להוצאת כתבי הרב עוזיאל והיה שותף בעשור האחרון להוצאת הספרים משפטי עוזיאל, מכמוני עוזיאל והשופט והמשפט בהוצאה מחודשת עם תיקונים ותוספות[4].

מתגורר בשלומי ונשוי למילת. לזוג חמישה ילדים.

חיבוריו

דרכו

הרב אלחרר הוא מחוקרי יהדות מרוקו ומנהגיה, כתב מספר ספרים ועשרות מאמרים על מקור המנהגים ושורשם והחילוקים שנתגלעו במהלך השנים. במסגרת עבודתו בולט החקר שלו אודות שיעור כזית, מנהגי חגים ביהדות מרוקו ודעת רבני מרוקו בדורות האחרונים ויחסם לציונות ולהקמת המדינה בראייה הלכתית.

מתלמידיו

הרב דוד לנקרי רב בית הכנסת שמ"ש ומגן כוכב יעקב

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ראה בשו"ת דברות אליהו ח"ו סי' פז לרב אליהו אברז'ל
  2. ראה שו"ת שמש ומגן ח"ד שהביא פסק בשמו
  3. ראה ביביע אומר ח"ז סי' ו' שהביא פסק הלכה בשמו
  4. ראה כאן
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0