אלימלך פירר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אברהם אלימלך פירר (מוכר בשם "הרב פירר"; נולד ב-3 בנובמבר 1954) הוא יועץ רפואי, מקים אגודת "עזרה למרפא". חתן פרס ישראל לשנת ה'תשנ"ז ופרסים נוספים.

ביוגרפיה

נולד בבני ברק כילד החמישי מבין תשעה ילדים במשפחה מחסידות בעלז. אביו, ר' נפתלי פירר מלמד בתלמוד תורה בעלזא, נולד בגליציה[1]. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נמלט אביו לסיביר ובשנת 1948 עלה לארץ ישראל. פירר נשוי לפייגי לבית אויש, גננת במקצועה. את פעילותו ההתנדבותית החל בהיותו אברך צעיר בכולל, בעקבות מצוקה של חבר שנדרש להשיג מכשיר רפואי מתקדם לביתו. פירר סייע להשיג את המשאבים הנדרשים ולהגעת המכשיר לארץ. מקרה זה ופניות סיוע נוספות דחפו אותו להקים ארגון להשאלת ציוד רפואי, ובהמשך, בשנת 1979, להקמת אגודת "עזרה למרפא".

על אף שלא רכש השכלה רפואית פורמלית, הוא צבר בכוחות עצמו ידע שבעזרתו הוא מייעץ לפונים אליו ומפנה אותם לרופאים המתאימים להם להערכתו. כאשר הטיפול המומלץ הוא בחו"ל - מסייע הארגון בסידורי ההטסה וההגעה. פירר אף מקיים שירותי השאלה של ציוד רפואי. הוא נחשב לאחד מהיועצים הרפואיים המבוקשים בארץ[2].

על אף ההסכמה הרחבה לגבי תרומתו והידע של פירר, מבקריו בקהילה הרפואית טוענים כי בפעולותיו הוא פוגע בבתי חולים בפריפריה, גורם להאדרת רופאים מסוימים, נותן לעיתים עצות שפוגעות בחולה ומושפע מיחסי הציבור ומידת האהדה כלפיו[3]. על טענות אלו השיב פירר שהוא מייעץ על פי ידיעותיו ועל פי טובת החולה, וכי אין אדם חף מטעויות.

בשנת 1997 זכה פירר בפרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, בנימוקיה ציינה ועדת הפרס:

הרב פירר הוא אות ומופת באהבת האדם, במסירות הנפש ובמאור הפנים שהוא מעניק לקהל המשחרים לפתחו בכל שעות היממה. פעולתו המתמדת והנמשכת שלא על מנת לקבל פרס הייתה לשם דבר בפי כל ברחבי הארץ ומחוצה לה.

בין השנים 1999 ל-2004 שימש כדירקטור בחברה הציבורית אלביט הדמיה. הוא התפטר מתפקידו לאחר שהחברה פנתה לעסוק בתחומי הנדל"ן. הוא המשיך לשמש כדירקטור בחברות בנות של אלביט הדמיה, שעוסקות במדעי החיים[4].

ב-2019, היה הרב פירר בעין הסערה לאחר שפורסם כי במופע התרמה שיערוך ארגון עזרה למרפא בהיכל התרבות בתל אביב, לא הוזמנו נשים לשיר בהתאם לכללי ההלכה. הפרסום גרר סערה וחלק מהזמרים ביטלו את הופעתם בטענה להדרת נשים.[5] בעקבות כך החליטה האגודה לבטל את המופע.

הוקרות ופרסים עיקריים

תעודת פרס ישראל שהוענקה לאלימלך פירר

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ג'ודי סיגל-איצקוביץ, רק אל תקראו לו דוקטור, באתר אש התורה
 2. רוני לינדר-גנץנבחרת הבריאות, באתר הארץ, מדור כלכלה, 13 בפברואר 2008.
 3. שרה ליבוביץ-דר, "פוסק התור", כתבה בסופשבוע, מעריב, מאי 2006
 4. שלומי כץ, הרב פירר עוזב את דירקטוריון אלביט הדמיה, באתר ynet, 9 בנובמבר 2004.

 5. שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרי חובה [ כותרת ] חסרים
  [רן בוקר, "לא ניתן יד להדרת נשים": מוזיקאים נגד אירוע ההתרמה של הרב פירר, באתר ynet, 30 באוקטובר 2019. ]
 6. מקבלי תואר ד"ר לשם כבוד באתר אוניברסיטת בר-אילן
 7. הרב פירר, האיש והאימפריה, אתר nrg
 8. תואר ד"ר כבוד לרב פירר באתר אוניברסיטת חיפה.
 9. פרס בגין יוענק היום לרב אלימלך פירר, באתר ערוץ 7, 28 בדצמבר 2005
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0