ריכוך ארטילרי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ריכוך ארטילריאנגלית: Preparation fire), הוא תהליך ירי ארטילרי המבוצע לעבר יעדים מוגדרים של האויב, בדרך כלל לקראת ותוך כדי הלחימה וכחלק ממאמץ האש, ואש הרתק אל היעד, תוך ביצוע אחת מצורות הקרב ההתקפיות כמו התקפה, פשיטה או התקדמות ורדיפה. תהליך הירי הארטילרי מתחלק למספר שלבים עיקריים כאשר ניתן להבדיל ביניהם באמצעות קצב נפילת הפגזים על האויב וכן שלב התנועה אל היעד של התוקף.

שלבים

השלבים בריכוך הארטילרי משתנים לפי שלב התמרון הצבאי וקצב האש הארטילרית המונחתת אל היעד ועל היעד. שלבי הריכוך הארטילרי הם לפי הסדר הבא:

טיווח

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טיווח

ירי לטיווח המטרה - הוא ירי ארטילרי תוך ביצוע תיקוני אש והגעה לדיוק כזה המבטיח בהמשך, ירי לתוך המטרה בשלבים הבאים לקראת ההתקפה. הטיווח מבוצע על ידיי קצין המוסמך לכך בכוח התוקף (מפקד הכוח או הקש"א), מעמדות רחוקות הצופות אל היעד.

הטרדה ואש מכינה

התארגנות לקראת הסתערות וניהול אש רתק מרחוק (אל היעד). טפטוף בקצב הטרדה על היעד. מיועד בדרך כלל כשמו - להטריד ולהפריע לאויב להגן על מעוזו ולמנוע ממנו לזהות את כוונות היריב, וכן את עיתוי ההתקפה וההסתערות המדויקים.

שיתוק

ניהול אש ותנועה אל היעד תוך חיפוי מטווחים רחוקים והורדת הראשים של האויב. נועד בדרך כלל על מנת למנוע מהאויב להיערך להגנה ואת איתור המאמצים כשביניהם המאמץ העיקרי בהגעה אל היעד של התוקף.

השמדה

המשך תנועה והסתערות אל היעד, הורדת ראשים, השמדה תוך הסבת מקסימום נפגעים לאויב, וקצב מקסימלי עד להגעה לטווח הביטחון. כל זאת תוך מניעה מהאויב להיערך להגנה ומניעת זיהוי המאמצים ביניהם המאמץ העיקרי.

על היעד

חדל אש בטווח ביטחון על מנת למנוע פגיעה מאש כוחותינו. בשעת הקרב, טווחי הביטחון בדרך כלל קצרים יותר מאלה הנהוגים בשעת האימונים.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים