קניון עופר השרון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף קניון השרון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרויקט הרחבת הקניון, דצמבר 2009

קניון עופר השרון הוא הקניון המרכזי בנתניה. הקניון נפתח ב-1989 והוא נחשב לקניון השלישי שנפתח בישראל לאחר דיזנגוף סנטר וקניון איילון. שטחו המסחרי של הקניון הוא 17,000 מטר רבוע, והוא כולל 675 מקומות חניה. הקניון תוכנן על ידי האדריכל אברהם יסקי.

שטח הקניון נרכש על ידי אלפרד אקירוב ודוד עזריאלי יזם להקים עליו את הקניון. בעקבות סכסוך בין השניים, התעכב הפרויקט. בסוף 1985 קבע בורר שלאקירוב זכות ראשונים לרכוש את חלקו של עזריאלי[1].

מפתיחת הקניון בשנת 1989 פעלו בו אולמות בית קולנוע "רב חן" גם בשבתות. לאחר קבלת חוק ההסמכה ביקשה עיריית נתניה לסגור את בית הקולנוע בקניון בשבת, ואף התקיימה הפגנה של חרדים מול הקניון בדרישה לסגירה בשבתות. בג"ץ פסק שמאחר שחוק העזר הנתנייתי מתיר "פעילות תרבות וחינוך" בשבת, לא ניתן להורות על סגירתו של בית הקולנוע, שכן הוא עוסק בפעילות תרבות[2][3]. בשנת 2008 נסגר בית הקולנוע בקניון ובמקומו נפתח בקניון סניף של רשת המשביר לצרכן[4]. בעקבות זאת, יכלו המסעדות בקניון לקבל תעודות כשרות, לאחר שבמשך שנים פתיחת הקניון בשבת מנעה זאת מהם.

בשנת 1995 נוסף לקניון אגף דרומי קטן וגשר מקורה המוביל אליו ועובר מעל רחוב הפורצים. האגף נבנה כחלק ממבנה רב קומות המאכלס את בית הדיור המוגן "נופי השרון". במשך השנים "נותק" האגף מהקניון, אך ה"גשר" מהווה עדיין חלק ממנו.

בשנת 2004 נוסף לקניון מתחם חדש המכיל 33 חנויות, ושופץ מתחם המזון המהיר שהיה מכונה "הפרדס". מתחם חנויות המזון פעל עד שנת 2012, עת נסגר לטובת בניית סניף של רשת האופנה "זארה".

בשנת 2007 מכרה קבוצת אל-רוב (ישראל) את הקניון לקבוצת "קניוני ישראל" של "בריטיש ישראל", שבבעלות ליאו נואי. בשנת 2009 החל פרויקט הרחבה של הקניון, אשר הסתיים שנתיים אחר כך.

הקניון היה חשוף לשלושה פיגועי טרור, שאירעו כולם בכניסתו הראשית שברחוב הרצל, ובהם נהרגו 14 איש.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0