פנדמיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ששת השלבים שהיו נהוגים בעבר להגדרת פנדמיה

פַּנְדֶמְיָהיוונית: πᾶν – כל; δῆμος – עם, מגפה הפוגעת בכל העם; בעברית: מגפה רבתי[1]) היא מגפה (אפידמיה), שהתפשטה על פני אזורים נרחבים, על פני מספר יבשות או כלל עולמית.

מגפה בעלת תפוצה רחבה אך במצב יציב ונשלט אינה פנדמיה. שפעת עונתית, גם כשהיא בעלת תפוצה רחבה, אינה מוגדרת כפנדמיה בדרך כלל.

במהלך ההיסטוריה היו כמה אירועי פנדמיה כגון פנדמיית האבעבועות השחורות והשחפת. אחת הפנדמיות הקטלניות ביותר במהלך ההיסטוריה היא מגפת המוות השחור שקטלה לפי ההערכות בין 75 מיליון ל-200 מיליון אנשים במאה ה-14.

פנדמיה בולטת במאה ה-20 היא מגפת השפעת הספרדית שקטלה לפי ההערכות עשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם.

בשנת 2020 הכריז ארגון הבריאות העולמי על התפרצות נגיף קורונה-ווהאן כפנדמיה.[2]

הגדרה

פנדמיה היא מגפה המתרחשת בקנה מידה החוצה גבולות בין-לאומיים, ומשפיעה על מספר גדול של אנשים. פנדמיה יכולה להיחשב גם פגיעה בבעלי חיים או בגידולים חקלאיים.

בעבר הגדיר ארגון הבריאות העולמי שישה שלבים המתארים את תהליך ההדבקה בנגיף עד להפיכתו למגפה עולמית, הנתונים התייחסו לנגיף האינפלואנזה מחולל מחלת השפעת. החל בפברואר 2020, הודיע דובר הארגון כי שוב לא נעשה שימוש בשיטת ששת השלבים להגדרת פנדמיה.

מחלה או מצב רפואי אינם מוגדרים כמגפה רק משום שהם נפוצים וגורמים לתחלואה ולמוות, אלא אם כן ישנה מעורבות של זיהום, לדוגמה, סרטן אחראי למקרי מוות רבים אך אינו נחשב למגפה מכיוון שהמחלה אינה מידבקת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0