19 בספטמבר1988, הלוויין הישראלי הראשון, בסדרת הלוויינים "אופק": אופק 1, שוגר לחלל באמצעות טילשביט. הלוויין פותח ונבנה בישראל. בשיגורו הודיעה מדינת ישראל על רצינות כוונותיה להיכנס לתחום מחקר החלל. בכך גם הצטרפה כחברה השמינית למועדון היוקרתי של מדינות ששיגרו לוויין מתוצרתן בכוחות עצמן. בלוויין נכללו מערכות ניסוי בטכנולוגיה של לוויינים. מסתו הייתה 156 ק"ג; והוא שהה בחלל 118 יום במסלולאליפטי עם אפוגיאה של 1,150 ק"מ ופריגיאה של 248 ק"מ.