הספרייה הבריטית

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 501: attempt to index field 'wikibase' (a nil value). הספרייה הבריטיתאנגלית: The British Library,‏ BL) היא הספרייה הלאומית של הממלכה המאוחדת, והספרייה העיונית הגדולה בעולם. בספרייה, הממוקמת בלונדוןדרך יוסטון ליד תחנת הרכבת סנט פנקראס) מצויים כ-150 מיליון פריטים, ונוספים כ-3 מיליון פריטים מדי שנה. הספרייה כוללת בנוסף למיליוני ספרים, פריטים היסטוריים, שהישן בהם מהמאה ה-3 לפנה"ס. נכון לתחילת פברואר 2008, הספרייה כללה יותר מ-13 מיליון ספרים, יותר מ-60,000 כתבי עת, יותר מ-9 מיליון מאמרים מ-20 כתבי עת, כ-860,000 עיתונים וכ-1.5 מיליון פריטים של מוזיקה מודפסת; מעל 100,000 פריטים של כתבי יד במוזיקה; 57 מיליון פטנטים וסימנים מסחריים וכ-3 מיליון הקלטות קוליות. הספרייה הבריטית מוגדרת ספריית הפקדה וזכאית על פי חוק לקבל עותק של כל הספרים היוצאים לאור בממלכה המאוחדת. בנוסף היא מקבלת או רוכשת ספרים רבים שהודפסו מחוץ לבריטניה.

במספר הפריטים הכולל היא הגדולה בעולם (ספריית הקונגרס היא שנייה עם כ-135 מיליון פריטים), ואוספי הפטנטים והעיתונים שלה הם בוודאות הגדולים בעולם, אך אוספי הפרטים המודפסים, הספרים (שכלול באוסף הפריטים המודפסים), כתבי היד, מפות ותצלומים הם שניים לאלו שבספריית הקונגרס.

גם בגודל הפיסי ובאורך מדפים כולל ספריית הקונגרס גדולה יותר מהספרייה הבריטית.

רקע היסטורי

כמוסד בפני עצמו הספרייה הבריטית היא צעירה ביחס לספריות אחרות בקנה מידה שכזה. היא הוקמה רק ב-1973, אולם היא פעלה במבנה המוזיאון הבריטי כספריית המוזיאון החל משנת 1753, עת הייתה ממוקמת בבניין המוזיאון. ב-1983 הפך ארכיון המוזיקה הלאומי לחלק מהספרייה.

גלריה

אולם הקריאה הראשי של הספרייה הבריטית במוזיאון הבריטי (עד 1997)
Magnify-clip.png
אולם הקריאה הראשי של הספרייה הבריטית במוזיאון הבריטי (עד 1997)

קישורים חיצוניים


Nuvola apps bookcase.png ערך זה הוא קצרמר בנושא חינוך. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0