הנני (ארגון)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרכז מורשת "הנני"

הנני הוא ארגון שנוסד במאי 1973 על ידי הרבנית אסתר יונגרייז לעידוד חזרה בתשובה, ליהדות אורתודוקסית. יונגרייז נשאה נאומים בפני קהל גדול, לכל אורך שנות השבעים והשמונים של המאה ה-20, כולל תוכנית מוקדמת שכותרתה "You Are a Jew" ("אתה יהודי!") במדיסון סקוור גארדן ב-18 בנובמבר 1973.[1] היא דיברה בתקיפות נגד תופעות של חילון והתבוללות שהיא הגדירה כ"שואה רוחנית". המילה "הנני" מתייחסת לתשובת אברהם אבינו לה' לאחר קריאת שמו, בפרשת העקידה.[2]

בשנת 1989, נפתח "מרכז מורשת הנני" (the Hineni Heritage Center) בעיר ניו יורק. המרכז הוא מקום משכנו של מוזיאון מולטימדיה ומציע שיעורי תורה, שבתונים, ותפילות ימים נוראים. המרכז גם מציע תוכנית לרווקים ורווקות. רבים מן הזוגות שפגשו זה את זו בתוכנית זו משתתפים בסמינרים לזוגות צעירים של "הנני", וילדיהם משתתפים בשיעורים לילדים קטנים (Hineni Torah Tots), מה שיוצרים מעגל של שלושה או ארבעה דורות. במרכז הסיוע של "הנני" על-שם ביל וג'יל רוברטס, בירושלים, בנוסף לתוכניות החינוכיות והחברתיות, מוצעים גם שירותי הנחייה וייעוץ לנוער בסיכון.

"הנני" הפכה לתנועה כלל-עולמית, עם מרכזים בכל רחבי העולם. כתוצאה מכך, יונגרייז נשאה נאומים במקומות כדוגמת ההוליווד פלאדיום (Hollywood Palladium), הקולוסיאום של יוהנסבורג, ובבנייני האומה בירושלים. היא גם נאמה באופן קבוע לפני צבא ארצות הברית וחיל הים של ארות הברית, וכן בפני חיל האוויר הישראלי. בשנת 1998, "הנני" פתחה בית תבשיל במרכז הנוער בירושלים, והציעה שירותים חברתיים ותמיכה לנוער בסיכון, מלבד עריכת סדר ליל פסח שנתי לתושבים חסרי בית בירושלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים