גווידו פוביני

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גואידו פוביני
Guido Fubini
Guido Fubini.jpg
תאריך לידה 19 בינואר 1879
תאריך פטירה 6 ביוני 1943
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים איטליה, ארצות הברית

גווידו פוּבּיני (איטלקית: Guido Fubini‏; 19 בינואר 1879, ונציה6 ביוני 1943, ניו יורק) היה מתמטיקאי איטלקי יהודי, הידוע בשל משפט פוביני והמטריקה מטריקת פוביני-סטאדי.

חייו

פוביני נולד בוונציה. אביו היה מורה למתמטיקה שדחף אותו להצטיין בתחום זה כבר מגיל צעיר.

בשנת 1896 התחיל את לימודיו באוניברסיטת פיזה, שם למד תחת המתמטיקאים הידועים אוליסה דיני ולואיג'י ביאנקי.

לאחר קבלת הדוקטורט, שימש כפרופסור במספר אוניברסיטאות. בשנת 1901 הוא החל ללמד באוניברסיטת קטניה בסיציליה. זמן קצר לאחר מכן עבר לאוניברסיטת ג'נובה. בשנת 1908 עבר לאוניברסיטה הפוליטכנית בטורינו ומשם לאוניברסיטת טורינו, שם הוא חקר ולימד רוב חייו.

במהלך תקופה זו מחקרו התמקד בעיקר בנושאים באנליזה מתמטית, משוואות דיפרנציאליות ואנליזה פונקציונלית. כמו כן עסק בחקר חשבון וריאציות, תורת הקבוצות, גאומטריה לא-אוקלידית וגאומטריה פרויקטיבית. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה עבר לחקור גם נושאים מעשיים יותר, כגון הדיוק של ירי ארטילרי. לאחר המלחמה הוא המשיך בכיוונים מעשיים והחיל תוצאות ממחקריו על בעיות במעגלים חשמליים ואקוסטיקה.

בשנת 1939, כשפוביני היה בן 60 והיה עתיד לפרוש לגמלאות, המשטר הפאשיסטי של בניטו מוסוליני אימץ את חוקי הגזע שקידם המשטר הנאצי בגרמניה. פוביני, בהיותו יהודי, חשש לחיי משפחתו באיטליה ולכן החליט לקבל הצעה למשרת פרופסור באוניברסיטת פרינסטון שבארצות הברית. הוא נפטר בעיר ניו יורק 4 שנים לאחר מכן.

קישורים חיצוניים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).