הפיראטים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הפיראטים
150px סמליל מפלגת הפיראטים
אידאולוגיות שינוי בדיני זכויות יוצרים
שקיפות שלטונית
דינמיקרטיה ודמוקרטיה נזילה
אפיון מפלגת פיראטים
כנסות לא נבחרה לכנסת
אותיות פ (בחירות לכנסת ה־19)
ף (בחירות לכנסת ה־20)
ףז (בחירות לכנסת ה־21)
מנהיגים אוהד יעקב שם טוב
חברי פרלמנט {{{מספר חברי הנציגות1}}}
piratim.org

הפיראטים[1] היא מפלגה שהתמודדה בבחירות לכנסת התשע עשרה, לכנסת העשרים ולכנסת העשרים ואחת, אך לא עברה מעולם את אחוז החסימה[2]. המפלגה פועלת לקידום הדמוקרטיה לפי קווי היסוד של מפלגות הפיראטים בעולם.

היסטוריה

המפלגה הוקמה ב־2012 על ידי קבוצה של אנשי רוח ותרבות, ביזמתו של אוהד שם טוב, שבין השנים 2006–2009 שימש כיו"ר מפלגת "עלה ירוק", והתמודד בבחירות לכנסת ה-18 ברשימת ניצולי השואה עם בוגרי עלה ירוק[3]. לאחר הקמת המפלגה הסתכסך אוהד שם טוב עם קבוצת פעילים ותיקה יותר ממפלגתו שקראה לעצמה "הפירטית הישראלית" ומאוחר יותר "המפלגה הפיראטית הישראלית" [4] לאחר שזו סירבה להתאחד עם מפלגתו, פעילי קבוצה זו טענו כי מפלגתו של שם טוב אינה מפלגת פיראטים אמיתית וכי הבחירות הפנימיות במפלגה היו מכורות מראש וכי הן אינן עומדות בתקן של מפלגות הפיראטים באירופה, לפיו כל אזרח שאינו חבר מפלגה אחרת רשאי לבחור ולהיבחר לרשימה. בעקבות כך דיווח שם טוב על הקבוצה לפייסבוק וטען שהיא מפרה זכויות יוצרים (מעשה שלטענת המפלגה הפיראטית הישראלית מנוגד לעקרונות הבסיסיים ביותר של מפלגות הפיראטים בעולם)[5][6]. בבחירות לכנסת התשע עשרה קיבלה המפלגה 2,076 קולות, שהיוו 0.05% מכלל הקולות הכשרים. תוצאה זו לא הספיקה כדי שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה. בתוצאות הראשוניות שפורסמו לאחר הבחירות נרשם למפלגה מספר קולות גבוה בהרבה משקיבלה בפועל, בגלל טעויות רישום של ועדות קלפי או ההקלדה למחשב של התוצאות, שהעבירו במספר קלפיות את הקולות של יש עתיד, שסימנה "פה", לזה של הפיראטים, שסימנה "פ"[7].

בבחירות לכנסת העשרים הגישה המפלגה רשימה בת 13 מועמדים, אך לא עברה את אחוז החסימה. שם טוב הוביל את הרשימה למרות מגוריו בארצות הברית והודעתו שאינו מתכוון לשוב לישראל ולהצביע[8]. המפלגה הגישה את רשימתה גם לבחירות לכנסת העשרים ואחת, כאשר בראש הרשימה עמד נועם כוזר, אך שוב לא עברה את אחוז החסימה.

אידאולוגיה

על פי המצע של המפלגה[9] העמדות של המפלגה הם:

  • דינמיקרטיה – דמוקרטיה דינמית המנוהלת על ידי הציבור ולמענו. נציגים יפעלו על-פי החלטות שולחיהם באמצעות מיצוי ופיתוח טכנולוגיות רלוונטיות.
  • חינוך ובריאות חינם במוסדות ממשלתיים. העלאת משכורות בתחומים אלו והגדרתם כעדיפות לאומית.
  • שיתוף תרבותי, חברתי, כלכלי ורוחני, תוך שמירה על זכויות היוצרים.
  • חופש ופרטיות לכל אדם כל עוד אינו פוגע בזולת.
  • שקיפות ונגישות של רשויות שלטוניות. לכל אזרח זכות בסיסית לעיין במידע אודותיו ואודות הגורמים המשפיעים על מהלך חייו.
  • העלאת מעורבות, ייצוג, נגישות והשפעת האזרחים על מוסדות הציבור והשלטון.
  • הגנה על פרטיות וזכויות הפרט.
  • שינוי חוקי הקניין הרוחני כך שיגנו על זכויותיהם ועצמאותם של היוצרים, ולא ינציחו מודלים עסקיים ישנים, בלתי-יעילים ומדכאי-יצירתיות וחדשנות.
  • אינטרנט מהיר חינם לכל כזכות דמוקרטית בסיסית.
  • שמירה על הטבע ומקורות המים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0