ארתחששתא הרביעי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ארתחשסתא הרביעי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אַרְתַּחְשַׁסְתְּא הרביעי (ארסס)פרסית اردشيرچهارم) היה מלך פרס בין 338 לפנה"ס ו-336 לפנה"ס. הוא היה בנו הצעיר של המלך ארתחשסתא השלישי ואטוסה (Atossa) ולא היה אמור לרשת את כס המלוכה של פרס. עלייתו הבלתי צפויה לכתר באה ב-338 לפנה"ס כתוצאה מרצח אביו ורוב בני משפחתו, ככל הנראה על ידי בגואס (Bagoas), השר החזק של פרס שסר חינו בעיני ארתחשסתא. בגואס ביקש להישאר בתפקידו על ידי החלפת ארתחשסתא עם ארסס הבן, איתו חשב שיהיה קל יותר לשלוט. ארסס היה לא יותר ממלך בובה בשתי שנות שלטונו, תוך שבגואס פעל ככוח שמאחורי הכתר.[1] בסופו של דבר, ממורמר ממצב עניינים זה, ובהשפעת אצילי החצר שהתייחסו בבוז אל הווזיר, ארסס תיכנן לרצוח את בגואס. הווזיר שוב הכה ראשון במטרה להגן על עצמו, והרעיל את ארסס. אז המליך את בן דודו של ארסס כמלך דריווש השלישי.

דאגתם הגדולה של הפרסים בעת שלטונו הקצר של מלך זה, הייתה אי השקט בגבול המערבי עם מוקדון תחת המלכים פיליפוס השני ואלכסנדר הגדול. אי השקט יוביל למלחמה בין שתי המדינות בתקופת שלטונו של יורשו של ארסס.

במקורות היווניים הוא היה ידוע כארסס ונראה שזה היה שמו האמיתי. לפי הכתובת התלת לשונית מקסנתוס, ולפי חרסים משומרון נראה שהוא אימץ את השם המלכותי ארתחשסתא הרביעי, בעקבות אביו וסבו.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. דיודורוס טוען שהרוצח הוא בגואס (17.5.3-6), אך תיאור זה משאיר קושי מחקרי; ראו להשוואה Matt Waters chapter: Twilight of the Achaemenids


הקודם:
ארתחשסתא השלישי
השושלת האחמנית הבא:
דריווש השלישי
Flag of Iran.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא איראן ובנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.