אל-פיום

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אל-פיום (מחוז)
محافظة الفيوم
מדינה מצריםמצרים  מצרים
מושל ג'לאל מוסטפא מוחמד סעיד[1]
בירת המחוז פיום
שטח 1,827 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במחוז
 ‑ צפיפות

3,072,181‏  (נכון ל-2014)
1,700 נפש לקמ"ר (נכון ל-2014)
אזור זמן UTC +2

לחצו כדי להקטין חזרה

מחוז מטרוחמחוז אלכסנדריהמחוז אל-בחירהמחוז כפר א-שיח'א-דקהלייהמחוז דמיאטצפון סינימחוז פורט סעידמחוז אל-ע'רביהמחוז אל-מנופיהמחוז אל-קליוביהמחוז א-שרקיהמחוז איסמעיליהמחוז אל-גיזהאל-פיוםמחוז קהירמחוז סואץדרום סינימחוז בני סויףמחוז אל-מניאמחוז אל-ואדי אל-גדידמחוז אסיוטמחוז הים האדוםמחוז סוהאגמחוז קינאמחוז קינאמחוז לוקסורמחוז אסואןביר טווילמשולש חלאיבלובסודאןערב הסעודיתירדןישראלרצועת עזהישראלFaiyum in Egypt.svg
אודות התמונה

אל-פיוםערבית: محافظة الفيوم) הוא מחוז במצרים, הנמצא במרכז מצרים, דרומית לקהיר, ונחשב לאחד ממחוזות מצרים העליונה. שטחו של האזור הוא 1,827 קילומטרים רבועים ונכון ל-2006 מנתה אוכלוסייתו כ-2.513 מיליון איש[2]. בירת מחוז היא העיר פיום. השם אל-פיום מתייחס לעיתים לנווה המדבר הגדול שמחזיק את רוב שטח המחוז.

שם האזור נגזר מקופטית מהמילים פא-יאם שמשמעותם "הים", כנראה בהקשר לאגם מואריס הקדום הנמצא בקצהו הצפוני של נווה מדבר פיום.

גאוגרפיה

מחוז אל-פיום מוקף ממזרח מצפון וממערב על ידי מחוז ה-6 באוקטובר ומדרום הוא גובל במחוז בני סויף. נווה המדבר פיום נמצא כולו בשקע הנמוך מפני הים. בחלקו הצפוני של המחוז נמצא האגם הרדוד "ברכת קארון" ששטחו 203 קמ"ר ועומק מימיו הוא מטר אחד בלבד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. פורטל הממשלה המצרית [1]
  2. נתוני מפקד אוכלוסין במצרים


Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.