רבי אברהם דוד לבוט

מתוך המכלול
(הופנה מהדף אברהם דוד לבוט)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

הרב אברהם דוד לָבוֹט (בכתיב יידי: לאַוואָט; ברוסית: Лавотъ; תקע"ה, 1815י"ח באדר תר"נ, 1890, ניקולייב) היה רב, פוסק ומחבר ספרים, מהבולטים ברבני חב"ד במזרח אירופה במאה התשע עשרה.

תולדותיו

נולד ליהודה לייב, גדל במשפחה של חסידי חב"ד שהיו מקושרים לאדמו"ר הצמח צדק. בתחילה היה רב במושבה רומנובקה, שם עמד בראש כולל שיסד הצמח צדק. לאחר פטירת הצמח צדק היה לחסיד של בנו רבי שמואל שניאורסון (המהר"ש). המהר"ש כתב הסכמה על ספרו "בית אהרן והוספות", וזו ההסכמה היחידה הידועה ממנו.

בהיותו כבן שלושים וחמש, בשנת תר"י בערך נתמנה לרב הקהילה ניקולייב, על שפת הים השחור, בה כיהן עד סוף ימיו. הקהילה בתחילת דרכה הייתה קטנה מכיוון שלא ניתנה ליהודים רשות לגור בה, מלבד למספר מצומצם של יהודים שעסקו בעבודות הקשורות בנמל. בהמשך הגיעו יהודים רבים להתיישב בעיר והקהילה גדלה בהרבה. הרב לבוט היה גם ממונה מטעם הממשלה הרוסית על הרבנות בארבעים יישובים נוספים בפלך חרסון. נפטר בי"ח באדר תר"נ, ונקבר בעירו ניקולייב.

משפחתו

ספרו "קב נקי", מהדורה שנייה, פיטרקוב, תרע"ד

מאשתו הראשונה הייתה לו בת, ביילא רבקה (שנישאה לישראל לייב ינובסקי, בנם היה הרב מאיר שלמה ינובסקי ששימש כרב העיר אחרי פטירת סבו - בת הרב ינובסקי היא הרבנית חנה שניאורסון, אשת רבי לוי יצחק שניאורסון). נשא בזיווג שני את פעסיא האכשטיין, ממנה נולד לו בן אחד בשם מנשה.

מצאצאיו: בן נינו הרבי מליובאוויטש הרב מנחם מנדל שניאורסון ונינו המשורר אברהם שלונסקי (נקרא על שמו) ואחותו המלחינה והפסנתרנית ורדינה שלונסקי.

ספריו

  • בית אהרן והוספות – ציונים למאמרי התלמוד והמדרשים על כל פסוק בתנ"ך. עם הסכמת האדמו"ר ר' שמואל מליובאויטש. מהדורה ראשונה וילנא תרמ"א.
  • קב נקי – הלכות גיטין ושמות אנשים, ערים ונהרות. מהדורה ראשונה, ורשא, תרכ"ח. נדפס פעמים רבות נוספות. על פי בקשת ר' יוסף יצחק שניאורסון האדמו"ר השישי מחב"ד, יצא בשנת תשי"א על ידי הוצאת קה"ת של חב"ד, עם הקדמת המו"ל - נכד נכדו – ר' מנחם מנדל שניאורסון, ועם פרקים לתולדות המחבר.
  • סידור תורה אור - מהדורה מתוקנת של סדור התפילה של חסידי חב"ד שערך בעל התניא, ובסופו חיבור "שער הכולל" המבאר את נוסח חב"ד. יצא לאור במהדורות רבות.
  • פסקי פרי מגדים - מסודרים על פי ערכים, הערות לשולחן ערוך או"ח יו"ד וחו"מ ושו"ע אדמו"ר הזקן. יצא לראשונה מכתב ידו בהוצאת קהת, ניו יורק, תשמ"ה

קישורים חיצוניים


הקודם: רבני העיר ניקולייב הבא:
מאיר שלמה ינובסקי