ר' בערל וויס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ר' בערל וויס היה גביר גדול מקליפורניה שהתקרב לחסידות חב"ד והיה אחד מתומכיה הגדולים.

ביוגרפיה

ר’ בערל נולד בשנת ה'תרפ"א ברומניה, שם למד אצל הרב האזורי ר’ יוסף השוחט שהכניס בתלמידיו את האהבה לחסידות, ליראת שמים ואהבת צדיקים.

לאחר השואה, חלה ושהה בבית רפואה במחנות המעבר בגרמניה, מיד לאחר שהבריא, החל לחפש אפשרות להמשיך את לימודיו התורניים. באחד העיתונים היהודיים ראה ידיעה שסיפרה כי הרבי מליובאוויטש נמצא בניו יורק, כשקרא זאת החליט שהוא חייב לנסוע לאמריקה שם נמצא הרבי.

ר’ בערל הגיע לניו יורק בקיץ ה'תש”ח, בשבוע הראשון לשהותו, הציעה כלתו[דרושה הבהרה] שילכו יחד לבקר את דודהּ שהתגורר בשכונת וויליאמסבורג, בין הדברים הדודים סיפרו לו כי בנם לומד בישיבת ליובאוויטש, נפעם מהשגחה הפרטית, סיפר להם ר’ בערל על רצונו לראות את הרבי מליובאוויטש. הדוד יעץ לו, שבמוצאי החג[דרושה הבהרה] ילך בנם אל הרבי, ואז יוכל להצטרף אליו, אולם לקראת צאת החג שקע ר’ בערל בשינה עמוקה, עד שקרוביו לא רצו להעירו, וכך הפסיד את ההזדמנות לראות את הרבי הריי"צ.

בהמשך קיבל את הזמנת דודו שהתגורר בקליפורניה, לבוא להתגורר בלוס אנג’לס, בה מזג האוויר נוח ובריא יותר עבורו. כך חלפו עוד שנים עד שהגיע לחצר ליובאוויטש בניו יורק.

ר’ בערל התחתן בקליפורניה, שנה לאחר מכן הגיע לשם החסיד ר’ שמואל דוד רייטשיק בשליחותו של הרבי הריי”צ. הנהגתו החסידית של הרב רייטשיק הזכירה לר’ בערל את החיים היהודים האותנטיים בעיירה היהודית שלפני השואה, ובין השניים נוצר קשר חזק.

בחודש אלול תשי"ז, בטרם נסיעתו של הרב רייטשיק אל הרבי, פגש אותו ר’ בערל וביקש לכתוב לרבי קוויטל, הרב רייטשיק לקח ממנו את הקוויטל אליו צורף סכום הגון, וכאשר חזר מהרבי הביא לו חתיכת 'לעקעך' ו'משקה' שקיבל עבורו מהרבי. ר’ בערל אמר 'לחיים' יחד עם הרב רייטשיק, ומאז הפך להיות מקושר לרבי, הוא החל לשאול את הרבי לפני כל עסקה שעשה ובהשפעת הרב רייטשיק אף החל לשלוח לרבי כספי 'מעמד'.

בעל צדקה

ר’ בערל היה בעל צדקה גדול והעניק יחס מיוחד לכל אחד, לראש ישיבה כמו לחסר בית, ואף כשלא היה לו מזומן לווה כסף כדי לתת צדקה, בין השאר היה תומך ומסייע לשד"ר בקליפורניה הרב שמואל דוד רייטשיק. הוא אף היה נותן לו כסף לרכישת 'כתבים' עבור הרבי.

ר' בערל זכה לתמוך במשך עשרות שנים במוסדות חסידות חב"ד והיה ראש וראשון לנתינת צדקה וחסד. ביתם היה פתוח לרווחה והם נודעו בפעולותיהם הברוכות למען הכלל.

ביום שלישי, כ"ז באייר תשע"א נפטר ר' בערל בביתו שבקליפורניה כשהוא בגיל תשעים ונטמן בקליפורניה.

משפחתו

רעייתו מרים נפטרה כמה חודשים לפניו.

  • חתנו ר' שלום דובער לויטין -שליח חב"ד בסיאטל, וושינגטון.
  • בנו ר' יונה מרדכי -שליח חב"ד בקליפורניה.
  • בנו הרה"ת ר' משה אהרן צבי - שליח חב"ד בשערמאן אוקס, קליפורניה.

קישורים חיצוניים