קבוצה (חב"ד)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

''קבוצה''-הוא כינוי חבד''י לשנה שלימה אותם מעבירים בחורים בבית מדרשו של הרבי מליובאוויטש בברקולין.

השתלשלות העניינים:

המושג 'קבוצה' החל בשנת תשכ''ב על פי בקשתו של הרבי שבחורים יעשו שנה שלימה במחיצתו לאחר שש שנות הלימוד בישיבה קטנה וגדולה.

המטרה של שנה זו-כדי לחוות את מעגל החיים היהודי במחיצת הרבי-ובכך לקבל כוחות וחיים למהלך החיים שלאחמ'''כ.

בשנים הראשונות היו מגיעים הבחורים מחודש ניסן לשנה שלימה עד חודש ניסן שלאחריו.

עם השנה השתנה הנוהל והמסלול התחיל מידי שנה בט''ו אלול-תאריך בו מציינים בחסידות חב''ד את התייסדות ישיבת תומכי תמימים חב''ד הראשונה בעולם.

כיום שנת הקבוצה מסתיימת מידי שנה בתאריך ז' חשוון כאשר בין ט''ו אלול של השנה הקודמת ועד לז' חשוון של השנה הבאה שוהים שני מסלולים של 'קבוצה' בו זמנית ב770.

שיעור ד'

בסוף שנת הסמ''ך החליטו מס' ראשי ישיבות גדולות בחב''ד לשנות את מסלול הרגיל-בו יוצאים ל'קבוצה' מיד לאחר שיעור ג' בישיבה גדולה ולהשאיר את הבחורים בעוד שנה בישיבה ולאחר שנה נוספת זו יצאו לקבוצה.

המהלך עורר פולמוס רחב בנידון והיו ראשי ישיבות שצידדו בעד ואכן השאירו את תלמידיהם לעוד שנה בישיבות לשיעור ד'. מנגד היו שצידדו נגד העניין וסיבתם היתה כי זוהי החלטה של הרבי ואסור לנו לשנות אותה כשאותם ראשי ישבות שלחו את תלמידיהם ל'קבוצה' מיד לאחר שיעור ג'.

לאחר מס' שנים הודיעו אותם ראשי ישיבות כי הניסיון לא הצליח ואכן יחזירו את ה'קבוצה' למסלול הרגיל לאחר שיעור ג' וכיום מסגרת זו של שיעור ד' בחב''ד בוטל.