פורטל/הדף היומי/ערכי הדף/חלל (כהונה)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חלל - בהלכה, הוא צאצא של כהן שנתחלל ממעמדו כיוון שנולד מנישואים האסורים על כהן, וקדושת הכהונה פוקעת ממנו. חללה היא אישה שחלל שכב עימה ובכך נפסלה מלהינשא לכהן כשר.

החלל (צורת נקבה: חללה) הוא אדם שנולד לכהן מאשה האסורה עליו בגלל היותו כהן, למשל: גרושהחלוצה וחללה לכהן רגיל. כמו כן, חללה היא גם אישה האסורה להנשא לכהן, שנבעלה לכהן.

בניו ובנותיו של חלל זכר גם הם חללים, אלא אם כן נולדו מאשה בייחוס יותר נמוך מהחלל, כגון צאצא של חלל וממזרת, צאצא לחלל ושפחה וצאצא לחלל וגויה, שכן אז הצאצא הוא בייחוס של האם (שהיא בעלת הייחוס ה"נחות" יותר). מכיוון שהחללות עוברת בירושה מאב לבן, היא נחשבת בין עשרת היוחסין שבעם ישראל. הבנים והבנות של חללה וישראל כשר הם ישראלים כשרים, שכן חללות אינה עוברת מהאם לצאצאיה.

מבחינת ההלכה, החלל הוא כישראל לרוב עניינים; כלומר, הוא אינו עולה לברך את העם בברכת כהנים, אין הוא רשאי ליהנות ממתנות הכהונה ואין לכבדו כשם שמכבדים כהנים. כמו כן, איסורי הכהן אינם חלים עליו: הוא רשאי לשאת נשים האסורות לכהן ומותר לו להיטמא למת. מותר לחלל להנשא לבת של כהן, לעומת זאת לחללה מותר להתחתן עם לוי, ישראל, חלל וגר, אך לא עם כהן.

אבל החלל אינו נחשב כישראל לעניין עבודת המקדש: לכתחילה אסור לו לעבוד במקדש, אבל בדיעבד עבודתו כשרה.