עלה ירוק - הרשימה הליברלית

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עלה ירוק - הרשימה הליברלית
AleYarokLiberal.png
אידאולוגיות ליברליזם קלאסי
קפיטליזם במתכונת לסה פר
ליברטריאניזם
מינארכיזם
חירות שלילית
הפרטה
איכות הסביבה
אפיון מפלגה ליברלית, קפיטליזם, ליברליזם חברתי
כנסות לא נבחרה לכנסת
אותיות קנ[1]
מנהיגים ירון לרמן
נוצרה מתוך מפלגת עלה ירוק, פעילים מרכזיים של התנועה הליברלית החדשה
התמזגה לתוך התפצלה למרכיביה (מפלגת עלה ירוק שהמשיכה להתמודד במערכות בחירות מאוחרות יותר וחברי התנועה הליברלית החדשה שחזרה לפעילות חוץ פרלמנטרית)
חברי פרלמנט {{{מספר חברי הנציגות1}}}
אתר הבית
רשימת "עלה ירוק - הרשימה הליברלית" לכנסת
1 ירון לרמן 2 שמרי מסיכה
3 צבי צוויג 4 כרמל קני
5 אורן ליבוביץ' 6 מיכאל גולן
7 ליבי מולד 8 רועי עידן
9 אחיעד קלישר 10 טל היינריך
11 עמיעד סוטו 12 אורן דברת
13 עידית קלישר 14 יבגני פטישמן


עלה ירוק - הרשימה הליברלית היא רשימת מועמדים מאוחדת של מפלגת עלה ירוק והתנועה הליברלית החדשה לבחירות לכנסת התשע עשרה[2][3].

היסטוריה

מפלגת עלה ירוק

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מפלגת עלה ירוק

מפלגת עלה ירוק היא מפלגה ליברלית ישראלית, אשר הוקמה ב-1999.

המפלגה חרתה על דגלה לגליזציה של צמח הקנאביס. היא תומכת ברעיונות ליברליים נוספים, כגון דאגה לאיכות הסביבה ושוויון זכויות לכל אדם באשר הוא. המפלגה התמודדה בארבע מערכות בחירות, ומעולם לא עברה את אחוז החסימה.

בשלוש מערכות הבחירות הראשונות בועז וכטל היה יו"ר הרשימה. המפלגה התמודדה לראשונה בבחירות לכנסת החמש עשרה. בבחירות אלו זכתה ב-34,029 קולות, שהיו 1% מקולות המצביעים. המפלגה לא עברה את אחוז החסימה שהיה 1.5%. בבחירות לכנסת השש עשרה המפלגה עלתה ל-37,855 קולות, שהיו 1.2% מכלל הקולות הכשרים ושוב לא זכתה להיכנס לכנסת. בבחירות לכנסת השבע עשרה זכתה עלה ירוק ב-40,353 קולות, שהיו 1.29% מהקולות הכשרים ושוב לא עברה את אחוז החסימה, שעמד על 2%. בבחירות אלה היא זכתה ל-5.2% מכלל קולות מצביעי המעטפות הכפולות.

בבחירות לכנסת השמונה עשרה הבדרן גיל קופטש היה יו"ר הרשימה[4]. כמה מראשי המפלגה החליטו להתמודד בבחירות בנפרד, ברשימת "ניצולי השואה עם בוגרי עלה ירוק". שתי הרשימות לא זכו להצלחה.

הבחירות לכנסת התשע עשרה

ב-16 בנובמבר 2012, הודיעה מפלגת עלה ירוק על פרישתו של גיל קופטש מהמפלגה, ופעילים מהתנועה הליברלית החדשה חברו לרשימה[5] תחת השם "עלה ירוק – הרשימה הליברלית". המפלגה ביקשה להשתמש באותיות "קנ", שהן האותיות המסורתיות של מפלגת עלה ירוק.

לראשות הרשימה מונה ירון לרמן, ממייסדי התנועה הליברלית החדשה[6][7]. את המקום השני ברשימה קיבל שמרי מסיכה, פעיל התנועה הליברלית החדשה. במקום החמישי עמד אורן ליבוביץ', עורך המגזין המקוון "קנאביס", במקום השמיני עמד התסריטאי רועי עידן שגם ניהל את הקמפיין. שאר המועמדים הם חברי התנועה הליברלית החדשה[8][9].

הרשימה השתתפה במאבקם של הסטודנטים לאפשר הצבעה בקמפוסים[10].

המפלגה זכתה ב-43,734 קולות המהווים 1.15% אחוז מהקולות הכשרים,[11] ולא הצליחה לעבור את אחוז החסימה העומד על 2% מהקולות הכשרים. בבחירות אלה היא זכתה ב-4% מכלל קולות מצביעי המעטפות הכפולות.[12]

מצע

עקרונות יסוד

"עלה ירוק – הרשימה הליברלית" היא מפלגה ליברלית א-סקטוריאלית. היא דוגלת בחירות הפרט. המפלגה מקדמת העברת סמכויות רבות מהממשלה למסגרת הקהילתית.

חברה

כלכלה

הסכסוך הישראלי-פלסטיני ותהליך השלום

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0