הרב אברהם מרדכי רושצקי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אברהם מרדכי רושצקי
השתייכות חסידות גור
תפקידים משגיח בישיבת 'מאור ישראל'
חיבוריו ראו ספריו

הרב אברהם מרדכי רושצקי (ה'תשכ"ה - 1965) הוא מחנך ומשגיח בישיבת מאור ישראל של חסידי גור, מחבר ספרי הדרכה בדרך החסידות, ומשפיע בדרך חסידות גור, קוצק ופשיסחא.

ביוגרפיה

הרב רושצקי למד בישיבת חידושי הרי"ם ונודע כעילוי. התמנה למשגיח בישיבה גדולה 'מאור ישראל' בני ברק וחינך דורות של תלמידים. רבים מתלמידיו מושפעים ממנו גם לאחר נישואיהם. הרב רושצקי נודע כבקי ומעיין גם בספרי המחשבה והמוסר של חכמי ישראל לדורותיהם. רכש ידיעות רבות בפסיכולוגיה ובחינוך, ובכלל הינו בעל אופקים רחבים. קיבל את דרכו בחסידות ובהשקפה מחסידים ישישים ובני דעת, ביניהם הרב מרדכי מיירנץ. צד מרכזי באישיותו הוא הדבקות בצדיקים, והוא דבק ברבותיו לבית גור בביטול גמור כדרך החסידים הראשונים.

שיטתו בחסידות ובחינוך

הרב רושצקי מרבה להשפיע על שומעיו להתעלות בעבודת הבורא בדרך החסידות, ובייחוד מדגיש את הצורך בפיתוח 'הרגשות היהודיים' כלשונו. יסוד מרכזי בחייו ובהגותו הוא לימוד התורה בהיקף ובחשק, והוא עצמו משמש דוגמא חיה לתלמידיו בלימודו ובתפילתו. הוא מרבה לעורר את שומעיו לרכוש מידות טובות ולהיאבק באנוכיות הטבעית. שיטתו בחיים ובחינוך היא לרומם את הרגש על ידי הרחבת התבוננות (אך מתנגד להשפעה שכלתנית-רציונאליסטית על האמונה), כדרך פשיסחא וגור. הרב הוא אדם נוח לבריות ולתלמידיו, ועם זאת שנון ופיקח ולפעמים זורק מרה בתלמידיו ברמיזה שנונה, גם זה בדרך החריפות ("שארפקייט") של חסידי פולין מבית פשיסחא וקוצק. הוא משרה סביבו אווירה של שמחה ורוממות הדעת.

ספריו

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רבנים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.