ארץ חדשה (מפלגה)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארץחדשה
לוגו המפלגה
אפיון שמאל בישראל עם התמקדות במאבק בקשרי הון-שלטון
כנסות התמודדה בבחירות לכנסת התשע עשרה, אך לא נבחרה
אותיות ז
מנהיגים אלדד יניב, רני בלייר
שיא כוחה לא נבחרה לכנסת
חברי פרלמנט {{{מספר חברי הנציגות1}}}
רשימת "ארץ חדשה" לכנסת
1 אלדד יניב 2 מרב דוד
3 רני בלייר 4 לינדה ששון
5 ברק סגל 6 אלכסנדרה רבינוביץ'
7 דקל-דוד עוזר 8 לילך ספיר
9 גילי מוסינזוןארץ חדשה היא מפלגת שמאל ישראלית שהוקמה בשנת 2012 והתמודדה בבחירות לכנסת התשע עשרה, תוך התמקדות במאבק בקשרי הון-שלטון ובשחיתות של מקבלי ההחלטות בישראל. המפלגה זכתה בכ-28 אלף קולות, שהיוו 0.74 אחוז מסך הקולות הכשרים, ולא עברה את אחוז החסימה.

היסטוריה

אלדד יניב, יו"ר רשימת "ארץחדשה"

המפלגה הוקמה באוקטובר 2012[1] על ידי עורך הדין אלדד יניב והבמאי רני בלייר[2]. יניב היה מראשי תנועת השמאל הלאומי, מקורבו של אהוד ברק ושדלן בעברו.

לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה הגישה המפלגה רשימה בשם "ארץ חדשה - החזית להפלת שלטון ההון"[3].

המפלגה החלה בקמפיין בחירות אינטרנטי בעיקרו, במהלכו פרסמה סרטוני וידאו בהם אלדד יניב מספר על התנהלות מושחתת ופרובוקטיבית לה היה עד לכאורה של ראש הממשלה, שרים, ובכירים שונים במערכת השלטון הישראלית[4].

בבחירות זכתה המפלגה ב-28,082 קולות, שהיוו 0.74% מסך הקולות הכשרים, ולא עברה את אחוז החסימה.

לאחר הבחירות הצטרף אלדד יניב למפלגת העבודה. מרב דוד שימשה יועצת של יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן ופוטרה לאחר שקיבלה הצעה להתמנות למנהלת הרגולציה של תנובה.[5]

יניב הקים את המפלגה מחדש לקראת הבחירות לכנסת ה-21.

אידאולוגיה

ארץ חדשה רואה את שורשיה האידאולוגיים במחאת האוהלים ומבקשת לממש את דרישות המחאה על ידי פעילות פרלמנטרית תוך התמקדות בקשרי הון-שלטון. בקמפיין הבחירות שלה הציגה עצמה כמפלגה שתעסוק יותר בפיקוח ובקרה על הממשלה ופחות בפן החקיקתי של העבודה בכנסת.

מצע המפלגה מציע בין היתר, שינוי גיוס חובה לצה"ל והפיכתו לצבא מקצועי, השקעה כספית במערך המילואים, השקעה מסיבית בתשתיות במגזר הערבי, חתירה להסכם מדיני שיביא לפתרון הסכסוך הערבי-ישראלי על בסיס קווי 67' תוך ויתורים טריטוריאליים וסיפוח גושי ההתנחלויות הגדולים, חג הקורבן כיום חופש לאומי, שילוב ערבים בכל דירקטוריון של חברה ציבורית כחוק, וכליאה של כל אדם שקריאותיו יחשבו גזעניות.

בנוסף הציגה המפלגה במצעה סוגיות חברתיות, כגון תמיכה באי הפללה ולגליזציה של צמח הקנאביס, התרת נישואים אזרחיים ורפורמיים, הגדלת התקצוב הממשלתי בחינוך ובתרבות, הגדלת התקציב הממשלתי באופן מסיבי לפריפריה וסל תלמיד אחיד בכל רחבי המדינה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0